Реална заплаха ли е Григор Димитров?

Електронното издание Tennis.com започна седмична рубрика, в която специалисти и журналисти ще разискват пет "горещи" въпроса от световния тенис. Григор Димитров стана първата тема на дискусията, а въпросът е дали той e способен да оправдае очакванията и да се превърне в един от най-големите фактори в ATP веригата.

Ето и отговорите на въпроса "Реална заплаха ли е Григор?":

Питър Бодо, главен редактор

Имам отговор от две думи: Роджър Федерер. Не толкова, че швейцарецът подкрепя 23-годишния българин, който най-накрая впечатли миналата година. Важният детайл е, че самият Федерер не спечели първия си голям турнир рпеди 22. Големите шампиони понякога имат нужда от повече време, за да разгърнат потенциала си. Не всички таланти започват като Борис Бекер или Матс Виландер, които взеха титли от Шлема още като тийнейджъри.

Димитров имаше само една титла преди старта на миналия сезон, но добави още три през 2014-а, потвърждавайки убеждението, че все по-лесно се справя с напрежението във важните моменти. Успехите в Букурещ, Акапулко и Куинс показаха, че е разнообразен играч, който ще бъде фактор години напред.

Ед Макгрогън, водещ автор
Ще продължа аналогията с Федерер. Както най-големия за всички времена, Димитров преминава теста на окото, ако мога така да го нарека, който не се влияе от статистики, победи и титли. Числата при него говорят добре, но не се нуждаем от тях, за да заключим, че се справя добре. Бекхендът му е не само зрелищен, но и лети по корта на всички настилки.

Форхендът му също е много силен и може да сервира със 130 мили в час. Играе добре в защита и има за треньор Роджър Рашийд, който е фанатичен на тема фитнес и физическа подготовка. Зад прекрасната му игра има и мускули и аз виждам 2015-а като следващата глава на неговото развитие като един от най-добрите играчи на това поколение.



Стив Тигнър, автор
Зависи какво се крие зад "реален". Димитров вече е безспорна звезда и една от атракциите на тениса. Той ще продължи с експлозивността, атакуващия стил и бекхенда с една ръка на неговия герой Федерер през следващите години. Извън корта е известен като гадже на Шарапова и следващото голямо лице на Nike. Ако обаче "реален" значи да печели титли от Шлема и да бъде №1 в ранглистата, отговорът ми е не.

Димитров достигна полуфинал на Уимбълдън и проби до топ 10, но бързо изпусна позиции и завърши сезона зад другите две "млади пушки" Милош Раонич и Кеи Нишикори. Липсва му и важно оръжие като бомбения сервис и убийствения форхенд, които са важни характеристики на големите шампиони, които могат да разчитат на тях, когато им потрябва. Но най-големият проблем за него може да се окаже възрастта. И специално тази на Рафаел Надал (28), Анди Мъри (27) и Новак Джокович (27). Те ще бъдат на върха на играта още години и респективно на пътя на Григор.

Нина Пантич, гост автор

Той е реален, колкото и връзката му с Шарапова. Отстранявайки шампиона Анди Мъри на Уимбълдън, той демонстрира впечатляваща зрялост и израстване и му спечели нови фенове сред британците. Димитров е способен на невероятни удари, които изпълнява с лекота и логично водят до сравнения.

Въпреки че Григор се дистанцира от прякора Бейби Федерер, едва ли е неприятно да те сравняват с един от най-великите в историята. Проблемът за българина е, че взе само четири победи над съперници от топ 10 през миналата година. Балансът му 50-18 е добър, но за да си в топ 5, е нужно да биеш по-често тези пред теб в ранглистата. Григор трябва да се цели в по-големи титли през 2015-а, а може би успехите на гаджето му ще го мотивират допълнително.

Новините

Най-четените