Роджър Федерер и Винъс Уилямс показаха, че възрастта е само цифра и не е фактор в надпреварата. Винъс стигна до финала на 37 - 20 години след дебюта си в All England Club. Това бе невероятно постижение, особено с оглед на автоимунното заболяване, с което се бори. Федерер обаче направи така, че дори нейния подвиг да бледнее - швейцарецът спечели осмата си титла на 35, без дори да загуби сет. Така той стана най-възрастния шампион на Уимбълдън в Оупън ерата. Изглежда Маестрото старее като виното и сега е дори по-добър, отколкото бе при първия си триумф на турнира пред 14 години. За капак 36-годишната Мартин Хингис спечели смесените двойки (заедно с Джейми Мъри), 20 години след титлата си на сингъл при жените.
Шоуто на Уимбълдън пострада сериозно в началните дни на надпреварата от основната схема, след като цели 8 състезатели се отказаха още в първи кръг (1 жена и 7 мъже). Те повдигнаха въпроса дали не са излезли, само за да си получат чека от 35 000 паунда за загуба в първия мач. Време е да се въведе правило, според което дори отказалите се от участие ще си прибират заработената сума за класиране, но на тяхно място ще влиза друг състезател, за да не се ощетява публиката и спорта.
Уимбълдън може и да бе първият турнир от Големия шлем който предложи равни награди за победителите при мъжете и при жените преди 10 години, но пълното равенство между половете в тениса остава илюзия. В първата седмица на турнира, когато мачовете при мъжете и жените е припокриваха, на централния корт бяха насрочени цели 14 мача от мъжкия сингъл, при 8 от женския. Организаторите настояват, че хората искат да гледат определени срещи, но подобно разделение липсва при всеки друг турнир от Големия шлем. Честно казано тази година женският турнир бе доста по-оспорван от мъжкия, тъй като за титлата се бориха равностойни конкурентки като Конта, Кербер, Мугуруса и Халеп. Така че как зрителите могат да заобичат до същата степен водещите тенисистки, като ги гледат двойно по-рядко в сравнение с мъжете.
Двамата напомнят за някакви мазохистични маратонци, които бягат до последен дъх. В крайна сметка двамата получиха контузии, които унищожиха амбициите им на турнира. Но дори без травмите в последно време Мъри и Джокович са далеч от най-добрата си форма. Може би е добре да се поучат от батковците си Федерер и Надал, които вече са минали по този път и тази година показаха как трябва да се разпределят силите, когато си минал 30-те.
Едно от най-притеснителните неща на тазгодишния турнир бе състоянието на тревата. След ужасяващата контузия на Баетани Матк-Сандс в първия кръг играчите се обединиха около мнението, че не са доволни от условията на настилката. Кристина Младенович обяви, че "това дори клей не е, дори не е равно", говорейки за покритието около основната линия, а сред водещите критици бе и Джокович, който гневно посочи дупка в игрището по време на мача си срещу Манарино.
Григор Димитров, Александър Зверев, Доминик Тийм, Ник Кирьос. От години всички свързват бъдещето на тенис с тези имена, но те остават все така далеч от Топ 4. Никой от тях не показа, че е способен да спечели турнир от Големия шлем. нещо повече, те дори не стигнаха четвъртфиналите. Всъщност това издание си бе за "старците", след като 48 тенисисти, които са в 30-те си години взеха участие в основната схема, а от тях петима стигнаха до четвъртфиналите. Затова със сигурност ще трябва да почакаме още някоя и друга година за смяна на поколенията.
След като спечели женския сингъл, испанката вече има толкова титли от Големия шлем, колкото и на останалите турнири от WTA. Това е уникално постижение и показва как Мугуруса се превърна в играч за големите мачове. Неминуеми са сравненията с Вавринка, който обичайно пази най-доброто от себе си за турнирите от Голямата четворка. За женския тенис обаче ще е добре испанката да намери постоянство и да се превърне в новата звезда на женския тур, от която той така отчаяно се нуждае.
Бърнард Томич стъписа всички, когато обяви, че му е било скучно, след като загуби в първи кръг от Миша Зверев. "Проблемът беше психически. Ако трябва да съм честен ми беше скучно... Изобщо не ме интересува дали ще играя в четвърти кръг на US Open, или ще падна в първия мач. Все ми е едно", обяви Томич пред невярващите журналисти.
Този път дори не става дума за дъждове и прекъсване на мачове. Случаят е доста по-необичаен. Играчите бяха изненадани от друга напаст - летящите мравки. Полуфиналистът Сам Куери бе сред оплакалите се: "Никога не бях виждал подобно нещо. Ако се бе влошило щях да искам прекъсване, защото те ми се забиваха в лицето, когато се опитвах да ударя топката." Проблемът бе, че насекомите са били в период на роене и за нещастие на тенисистите са решили да си направят нова колония именно в All England Club.