Публикувана за първи път пред 1949 г., тя представлява разказ на Оруел за смразяващото бъдеще и вечно четиво. Книгата, от която идва идеята за „Биг Брадър“, и посланията й за ограничаващата човешките права власт, днес са толкова актуални, колкото са били и преди почти 70 години. Оруел поднася на читателите един завладяващ свят, който остава такъв от началото до края.
Определяна като една от най-великите антивоенни книги в света, „Кланица 5“ разказва историята за бомбардировките на Дрезден през погледа на Бил Пилгрим – човек, отвлечен от чужденци. Книгата ни превежда през етапите от живота на Пилгрим, показвайки неговите (и тези на Вонегът) сърцераздирателни преживявания като военнопленник. Една интригуваща сама по себе си история, основана на трагичен факт. Това й придава трогателност и я превръща в още по-завладяваща за четене.
Шедьовърът на Хъксли е силно произведение на спекулативната художествена измислица, където „световните контрольори“ създават идеалното общество. Докато по-голямата част от членовете на обществото се задоволяват със свят, в който генното инженерство, промиването на мозъци и развлекателните дейности отговарят на всичките им нужди, един новодошъл копнее да се освободи. Завладяващата приказка на Хъксли превежда читателите през ужасяваща и провокираща мисленето картина на обществото.
Книгата разказва историята на Виктор Франкенщайн – лекар, който вдъхва живот на едно създание, само за да се убеди колко отвратително е то. Оставено измъчвано и в изолация, невинното същество се обръща срещу своя създател в този красноречив готически трилър, който докосва сърцата на читателите с посланията си за опасностите от науката и човешката преценка.
Книгата е написана през 1914 г. и публикувана едва през 1925 г., една година след смъртта на Кафка. „Процесът“ разказва ужасяващата приказка на Йозеф К. – банков служител, който е арестуван и е принуден да поддържа отправените му обвинения, за да получи нужната информация. Кафка е мислел, че творбата ще бъде изгорена след смъртта му, но приятелят му Макс Брод избързал да я публикува.
Класическата история на Хелър се фокусира върху загубата на вяра, която е следствие от засилващата се бюрократична власт. Действието се развива в Италия през Втората световна война. Пилотът на бомбардировач Йосарян е герой, който е атакуван. Докато армията му продължава да се увеличава, той се озовава в сложна ситуация. Ако се опита да избяга от възложените мисии, той ще наруши зловещото бюрократично правило, наречено Параграф-22. Творбата постоянно държи читателите си под напрежение.
Ужасяващият пророчески роман „451 градуса по Фаренхайт“ ни пренася в дистопично бъдеще, където няма книги. За главния герой Монтаг всичко изглежда нормално до деня, в който успява да зърне миналото. Със завладяващ сюжет и убедителни персонажи, книгата привлича читателите в своя въображаем свят.
„Хладнокръвно“ разказва подробно за убийствата на четирима души от семейство Клътър в Холкомб, Канзас, извършени през 1959 г. Без очевиден мотив за престъпление и почти никакви улики, Капоти интервюира местните жители и следователи, за да сглоби новаторската история. Творбата му се откроява със своята красноречива проза, огромни детайли и различни слоеве от разкази.
„Повелителят на мухите“ се превръща в бестселър и задължително четиво в основните училища и университетите през 60-те години на XX век. Романът разказва за пътуването на група малки момчета попаднали на самотен коралов остров. Когато се появят проблемите, изниква бруталното лице на човешката природа. Книгата предизвиква множество полемики през годините и е една от най-често забраняваните класики.
Философският роман на Уайлд първоначално е публикуван като серия разкази в сп. „Липинкот“ през 1890 г., но тъй като редакторите се опасяват, че историята е неподходяща, те изтриват 500 думи от него, преди да го публикуват. В отговор Уайлд преработва и разширява творбата си, издавайки я като роман.
Романът разказва историята на човек, който продава душата си в името на вечната младост и красота. Макар че книгата предизвиква скандали още с първата си поява през 1890 г., тя остава актуално четиво и днес.
Вдъхновяваща приказка за себепознанието, „Алхимикът“ разказва историята на овчарче от Андалусия, което иска да открие земните съкровища. Желанието му го води до богатства, които той никога не би могъл да си представи. Мотивиращ разказ как следвайки мечтите си, може да достигнете до откриването на невероятни чудеса, „Алхимикът“ е пленително четиво, изпълнено с мъдрост.
Класическата история на Бърджес е кошмарна визия за бъдеще, изпълнено с престъпници, които обикалят улиците след залез слънце. „Портокал с часовников механизъм“ е плашеща история за доброто и злото и това какво означава да бъдеш свободен като човек. Тя е разказана чрез главния герой Алекс, който описва насилствените си срещи с държавните власти, решени да го накарат да се поправи. По-късно книгата е адаптирана и филмирана от режисьора Стенли Кубрик.
За да конструира „Мисленето“, Канеман използва десетилетия психологически изследвания, а книгата му носи Нобелова награда за икономика. Навлизайки в двете системи, управляващи начина, по който мислим и възприемаме – Система 1, която е бърза и емоционална и Система 2, която е по-бавна и подчинена на логиката, авторът показва грешките и предубежденията на някои мисловни процеси. Книгата предизвиква читателите да разгледат начина, по който мислят, включително наблюдавайки техните реакции, преценки и избор.
Първият роман на Умберто Еко бързо се превръща в международна сензация, продавайки се в 50 млн. копия по цял свят. Действието се развива през 1327 г. и разкрива историята на францисканци от заможно италианско абатство, заподозрени в ерес, и брат Уилям от Баскервил, който е изпратен да ги разследва. Баскервил използва логиката на Аристотел, теологията на Тома Аквински, и прозренията на Роджър Бейкън, за да дешифрира тайните символи и ръкописи.
„Чужденецът“ изследва това, което Камю нарича „голотата на човека, изправен пред абсурда“ чрез историята на човек, заподозрян в убийство. Завладяващата и предизвикателна творба се впуска в сложните концепции, които се пресичат в екзистенциалната философия, изследвайки теми като отчуждение, страх от анонимност, духовно съмнение и качества, които стоят зад характера на всеки човек.
„Вторници с Мори“ е трогателна история за Мич Албом и неговия ментор Мори Шварц. Мнозина от нас вероятно са изгубили следите на нашите ментори, както го е направил Мич, а техните прозрения бавно избледняват в паметта ни. Когато Мич получава втори шанс да се срещне с наставника си през последните няколко месеца от живота му, той започва да го посещава всеки вторник. Двамата възкресяват връзката помежду си, обсъждайки житейските уроци, които ще променят собствения му живот.
„Сговор на глупци“ е публикувана 11 години след самоубийството на Тул. Игнейшъс Райли е 30-годишен мъж, който живее с майка си в Ню Орлиънс, който се запознава с много представители на Френския квартал, докато си търси работа. Макар да е комичен, образът на Райли крие дълбока меланхолия, а умението на Тул майсторски да съчетае двете му носи наградата „Пулицър“ за белетристика през 1981 г.
„Невромантик“ е първият носител на трите най-престижни награди в научната фантастика. В книгата Матрицата е свят в света: представляваща всеки байт данни в киберпространството. Когато най-добрият крадец на данни в бизнеса е призован, за да се изправи срещу могъщия изкуствен интелект, който обикаля земята, той се впуска в приключението на живота си.
Малкълм Гладуел изследва света на „изключителните“ – най-яките, най-успешни и най-известни хора в света – и разглежда въпроса какво превръща тези хора в различни от останалите. В хода на изследването, той достига до отговора, че отделяме твърде малко внимание на отглеждането и възпитанието на успешните хора. Той обяснява всичко – от очарователните тайни на някои софтуерни милиардери до качествата, които превръщат Бийтълс в толкова емблематични.
В милитаризираната научнофантастична вселена на Орсън Скот Кард, децата са обучавани за войници в поредица от игри, за да бъдат подготвени за бъдещите атаки на насекомоподобни извънземни. Едно от тях – Ендър Уигин се превръща в тактическия гений на групата. Той страда от изолацията, съперничеството, напрежението и страха, които се срещат в тази изкуствена общност от млади войници. Историята бе адаптирана и филмирата през 2013 г.
Друга книга на Оруел – „Фермата на животните“ е брилянтна политическа сатира за корумпирани идеали, революции и класови конфликти, които се развиват през сталинистката ера в СССР. Когато им писва от човешките им господари, животните във фермата се вдигат на бунт и завземат властта, но с времето осъзнават, че нещата не се развиват по начина, по който са очаквали. Макар да е привидно обикновена история за домашни животни, това всъщност е един много по-дълбок политически коментар.
„Лунна разходка с Айнщайн“ разказва за дългогодишното пътуване, което предприема журналистът Джошуа Фор, за да подобри паметта си. Той използва авангардни изследвания, културни истории и трикове от мислители. Фор научава древни техники, използвани от средновековни учени, за да запаметят цели книги и прилага забравени методи, за да разкрие потенциала за драстично подобряване на паметта. Завладяващо журналистическо произведение, книгата напомня колко силно влияние имат спомените ни.
Непреходна трогателна история, „Цветя за Алджърнън“ изследва лечението на хора с умствени увреждания и как миналото може да повлияе върху бъдещето им. Чарлс Гордън има умствено увреждане и е избран да участва в експеримент, който може да развие неговата интелигентност, но засега е изпробван само върху животни. Той доброволно се съгласява да стане първия човек, който да се подложи на експеримента, и ефектите от него започват да се проявяват. Но да ставаш по-умен, също крие своите изненади.