Mного преди гражданската война в Сирия да се превърне в опустошителна реалност, отнела живота на десетки хиляди невинни хора (отделно от онези, които се бият на различните страни във войната), младият Башар Асад се дипломира в медицинския факултет на Университета на Дамаск през 1988 г. и започва работа като лекар в армията. Четири години по-късно той започва специализация в Западната очна болница в Лондон със специалност офталмология. И макар да го очаква бляскаво бъдеще като специалист очен лекар, той е принуден да се върне в родината си, след като по-големия му брат (и пряк наследник на Хафез Асад) Басил умира в автомобилна катастрофа.
Отдавна, много отдавна, много преди Иосеб Джугашвили да се превърне в "Другаря Сталин", той е учил за свещеник. Под напора на набожната си майка младият Иосеб се записва в училище за свещеници, а след това и в семинарията в Тифлис, Грузия. Оттам обаче е изключен заради неявяване на заключителните изпити. Така че, за да се издържа, той преподава като частен учител, а след това е взет на работа като технически сътрудник в метеорологичен институт към Тифлиската физическа обсерватория. Уви, той не продължава кариерата си на метеоролог и вместо да стане един вечно усмихнат грузински/съветски Емо Чолаков, се превръща в диктатор, отговорен за смъртта на милиони хора, по-голямата част от които негови съотечественици.
Чудите се защо Адолф е толкова ядосан на целия свят? Това е до голяма степен ревността на един недооценен и изстрадал художник. В началото на XX век младият Хитлер е австрийски бохем, наскоро изгонен от техническото училище. Той продава картините си, за да се издържа, а междувременно се пробва да го приемат във Виенската академия на изкуствата. И така до записването му като доброволец в германската армия през Първата световна война. Оттам историята съвсем го отдалечава от художническата кариера. Какво ли щеше да стане, ако старите професори в академията не бяха толкова прекомерно взискателни...
Кариерата на Мусолини започва първо с обикновен физически труд, докато е в Швейцария (за да не отслужи военната си служба - ирония, знаем), след това продължава с кратко учителстване, известен престой в затвора и най-сетне - журналистика. Бенито Мусолини известно време е главен редактор на централния социалистически вестник "Аванти", издаван в Милано. След края на Първата световна война обаче нещо в него се пречупва и социалистическия му плам се обръща към национализма и шовинизма. А с това идва и нов вестник, който той лично започва да издава - "Италианският народ". През това време пише и няколко романа, които обаче историята почти е забравила.
Mного преди да стане известен като най-кървавия и зловещ президент на Хаити, Франсоа Дювалие е уважаван и харесван общопрактикуващ лекар, който се бори с всички сили да опази местните от тропическите болести. Затова и доволните пациенти го наричат с ласкавото "Папа Док". Но следвайки съветите на Макиавели, след като застава начело на държавата си, той решава, че е много по-добре народът да се страхува от теб, отколкото да те обича, и изсипва върху хаитяните терор, който му докарва славата на ужасяащ тиранин и зловещ вуду магьосник.
Пол Пот е живото доказателство до каква злоба могат да доведат децата един учител. Водачът на Червените кхмери и впоследствие министър-председател/откровен кървав диктатор на Камбоджа преди това е бил преподавател по професия. Роденият като Салот Сар мъж е бил изключително образован. Той учи във Франция, където обаче се увлича по идеите на марксизма и ленинизма. След завръщането в Камбоджа започва работа като учител. Въпреки западното си образование обаче нищо не му пречи да избива всички "буржоазни врагове", както и да преследва малцинствата в страната.
В интерес на истината, още преди да завърши образованието си младият Мао вече е преживял една революция срещу династията Цин през есента на 1911 г. Тя обаче отминава бързо и той успява да се завърне в училище, където изгражда силна връзка с гимназиалния си преподавател Ян Чандзи. Когато той заминава за Пекинския университет, за да стане преподавател там, Мао тръгва с него. Именно връзките на учителя го уреждат като помощник-библиотекар в университета, където съвсем се запалва по комунизма. Никакво образование обаче по-късно не може да го спре да настрои китайците срещу интелигенцията и образованите по времето на Културната революция.
Пътят на Иди Амин до диктатор на Уганда минава през армията, където той се изгражда като един от водещите офицери на страната (преди да вземе властта с преврат). Началото на кариерата му обаче започва като помощник готвач в британската армия. Показаните от него умения за жалост го издигат далеч по-високо от кулинарията.
На румънския комунистически диктатор още от малък му е било отредено да стане обущар. На 11-годишна възраст е изпратен да чиракува при един майстор. С годините обаче той развива уклон към комунистическата идеология, и вместо да прави обувки, се развива като партиен функционер, действащ в нелегалност. А оттам след идването на комунистическата власт в страната, пътят му е постлан за ръководни функции, а не за обущарска дейност.
Син на богат търговец, Енвер Халил Ходжа се радва на доста добро образование за времето си. Малко преди да се включи в комунистическата съпротива в страната по време на Втората Световна война, той има малък магазин за продажба на цигари. Революцията обаче го увлича и той се отдава на комунизъм и практикуване на всички онези неща, които правят от един човек диктатор.