Авокадото е суперхрана и няма да спрем да го повтаряме. То е и източник на „добрите“ мазнини, което обаче го прави и храна, с която не е добре да се прекалява. Плодът е лек, със свеж вкус, само че е доста мазен и е най-разумно да се ограничите до половин авокадо на ден и да се въздържате от ежедневна консумация.
Те са засищаща закуска, която дава тонус и енергия, за да изкарате до обяда. Само че в мюслито и зърнените закуски има немалко въглехидрати и освен това производителите се изкушават да прибавят сушени плодове и парченца шоколад, които също прибавят захар и калории. Затова внимавайте с мюслито и се ограничете до една купичка на ден.
Всички обожават суши! Дори и манекенките признават, че го консумират, а те са пътеводната светлина към слабата фигура. Само че сушито е от храните, които се ядат с удоволствие и мярка и с които не бива да прекалявате заради множеството съставки и хранителните кори нори. Ако похапвате суши - спрете, още преди да се почувствате сити. Стомахът и фигурата ви ще са ви благодарни.
Сушените плодове се превърнаха в диетична алтернатива в моментите, когато умирате за нещо сладко, само че сте на режим. Само че внимавайте – лесно е да прекалите с тях. В сушените плодове често има немалко добавена захар, което не е за подценяване. А обикновено си взимате едно пликче и не се усещате кога е изчезнало…
С ядките положението е горе-долу същото като със сушените плодове – приемат се за по-диетичен вариант на джънк храни като чипс, вафли, снаксове и прочее. Ядките са много засищащи, но са и силно калорични и трябва да внимавате, иначе като нищо ще сте погълнали дневния си пример само с една купичка.
Смутитата са лесен и вкусен начин да се заредите с витамини и да се заситите само с една чаша от тях. Смутито ви обаче неусетно може да се превърне в калорийна, бъкана със захар бомба, особено ако изпуснете баланса между плодове и зеленчуци и добавите обилно мед, мляко и подсладители. Не забравяйте и че плодове като банан, грозде и манго са висококалорични и с тях без да искате, можете да прекалите.
Казваш си, че това е по-добра алтернатива на белия хляб и си хапваш спокойно. Само че пълнозърнестият хляб често мами купувачите с гръмки реплики, а в реалността е също толкова калоричен и без особено здравословни ползи. Филийка-две са по-добре от бял хляб, но не и повече.
След като го няма мазното препечено кюфте, значи е по-диетично и можем да се поглезим, нали така? Всъщност има случаи, в които кюфтето от месо е по-добра идея, ако не спазвате изрично вегетариански или веган режим. Веджи бургерът се прави обикновено от продукти с огромно съдържание на въглехидрати – нахут, варива, грах и царевица. Ако пък е от верига за бързо хранене, вътре със сигурност има и щедра доза консерванти и оцветители.
Решавате да заложите на обезмаслена майонеза, за да пазите фина линия и смятате, че правите услуга на тялото си. Е, не е съвсем така, защото в обезмаслените варианти обикновено се добавя захар и подобрители, за да не се прави компромис с вкуса. Калориите също не са по-малко, отколкото в пълномаслените варианти. Хубавата пълномаслена майонеза пък е чудесен източник на Витамини A и D, както и на калий.
Да, никой не приема желираните бонбони за особено здравословни, но много дами посягат именно към тях, когато изпитват глад за сладко. Те пресмятат, че в 100 грама симпатични бонбонки има едва 300 калории, които могат да бъдат компенсирани с лек калориен дефицит по-късно през деня. Освен това в тях няма мазнини и холестерол, така че какво може да се обърка? Е, проблемът е, че в желираните бонбони съдържат 94 грама въглехидрати в посоченото количество.