Когато започнах да си нося обяд в кутия, имах огромен запас от идеи за рецепти.
Основно, разбира се, използвах интернет и безкрайните кулинарни блогове с апетитни снимки, които ме приканваха да сготвя това и онова, след което да го опаковам за офиса и да похапна с удоволствие.
Няма да крия, че често прибягвах и до кулинарните канали, където популярни лица ми подсказваха кое да е следващото ми творение в кухнята. Трябва да призная обаче, че въображението ми се изчерпа с времето.
После научих за инициативата на Lidl #ХраненеСмисъл, свързана с осъзнатото хранене, което съчетава грижата за собственото здраве с мисъл за планетата.
Всъщност това е един много лесен начин да се храним вкусно и пълноценно и в същото време да щадим ресурсите на околната среда - нарича се Планетарна диета.
Планетарната #ХапкаСмисъл
Планетарният режим на хранене е научно базиран модел за консумация, който според учените е оптимален за човешкото здраве и устойчив за околната среда. Създаден от комисията EAT Lancet, той насърчава консумацията на продукти на растителна основа с малък въглероден отпечатък, без да изключва останалите основни хранителни групи. Учените дават това препоръчително съотношение между свежи плодове и зеленчуци, пълнозърнести храни, растителни протеини, млечни и месни продукти и другите хранителни групи.
Представях си я като сложен за следване режим, за който трябва да се въоръжа с кухненска везна и канско търпение. Оказа се, че трябва да се "въоръжа" само с една платнена торба за пазар и малко знания за планетарното хранене.
Накратко - това е консумация предимно на продукти на растителна основа с малък въглероден отпечатък, без това да изключва всички останали основни хранителни групи.
И се оказа, че както много други прекрасни неща този модел на хранене е добре забравеното старо - прилича много на начина, по който са се хранили нашите баби и дядовци.
Докато четях за Планетарната диета, нямаше как да не се сетя за "Готварската книга на Дядо Славейков" на Петко Славейков. Въпреки че в нея има и месни рецепти, на почит са ястията с изобилие от зеленчуци и плодове, бобови култури и растително масло.
И ето как в съзнанието си направих един мислен кръг и от миналото на Дядо Славейков се озовах в настоящето и стигнах до планетарното хранене, което Lidl насърчава.
Връзката между храната, здравето и околната среда е нещо много важно и е толкова хубаво да разбереш, че можеш да се погрижиш за планетата, като просто избереш правилно менюто си!
Вместо сложни диаграми, схемата е изключително лесна - най-голяма част от менюто ни трябва да е за плодовете и зеленчуците. Следват пълнозърнестите храни и протеините с растителен произход.
Най-малък "резен от пая" е за животинските протеини, нишестените зеленчуци и добавените захари.
Планетарната диета е естественият цикъл на хранене, който сме загърбили с времето, а това носи щети както на стомаха ни, така и на природата.
Харесва ми, че разчита на семпли, прости ястия с близки до нашия вкус продукти и елементарни техники на приготвяне, които съхраняват вкусовете и полезните съставки в храните.
О, да не забравя - режимът е и много вкусен!
Въоръжена с тези знания и с платнена торба за пазар, се отправих към Lidl за първия обяд за офиса в кутия, който е истинска бомба от вкусове, аромати, фибри и растителни протеини.
Салата от варива и бобови култури, която зарежда с енергия за остатъка от работния ден, без да натежава излишно - нито на стомаха, нито на джоба
За 8-10 порции са ни необходими:
- 400 грама червен боб Freshona
- 400 грама грах
- 400 грама зелен фасул
- 400 грама готов сварен нахут
- 200 грама царевица
- 1 буркан печени чушки - Lidl предлага готови нарязани
- 1 малък домат - нарязан на ситно (или няколко черита)
- 1 глава червен лук - нарязан на ситно (или шалот)
- магданоз или джоджен - накълцан
- сол, пипер, малко зехтин и балсамов оцет
Начин на приготвяне:
Повече от елементарен, като за всеки обяд в кутия.
В голяма купа смесваме добре отцедените боб, грах, фасул, нахут, царевица и чушки. Разбъркваме хубаво, за да се смесят равномерно съставките. Добавяме домата, червения лук и магданоза и отново разбъркваме.
Подправяме салатата със сол, пипер и малко зехтин и балсамов оцет.
Можем да използваме всички наши любими зелени подправки - розмарин, босилек, риган, а защо не и кориандър, който ще придаде доста екзотичен полъх на салатата. Ако не говорехме за обяд за офиса - скилидка или две чесън също са добре дошли.
Прибираме салатата в любимата си кутия за обяд и на следващия ден се наслаждаваме на още по-богатите и наситени вкусове.