А в галерията ще видите девет точно такива апетитни ястия с картофи, които да си приготвите още тази седмица:
Канадците и особено жителите на Квебек за изключително горди от това национално ястие, което представлява пържени картофи, поръсени с прясно сирене и сос грейви. Путин (Poutine) се приготвя и изключително лесно, а е сгряващ душата и тялото в по-хладните дни.
За приготвянето му ви трябват пържени картофи и сирене от типа на моцарела или котидж. Сосът грейви се приготвя, като разтопите в тиган около 100 грама масло, след това запържите в него до златисто 30 грама брашно. След което добавяте 500 милилитра месен бульон, сол, пипер и няколко капки сос Уорчестър. Бъркате, докато се сгъсти и след това заливате картофите и сиренето с горещия сос.
Можете да запечете ястието за кратко във фурната за още по-кремообразна структура.
Хрупкавите и неустоими пържени картофи си имат някои тънкости, които може би пропускате. Тайната е след като нарежете картофите на тънки пръчици, да ги накиснете в студена вода за поне 2-3 часа, а най-добре сложете купата в хладилника за цяла нощ.
На следващия ден извадете картофите върху кухненска хартия и ги подсушете наистина много добре, след което ги пускайте на части в дълбок тиган с добре сгорещено олио. Посолете едва след като картофите са добре изпържени.
Или по-изтънчената версия на огретена, която всъщност се прави далеч не толкова трудно и изтънчено. Тук най-времеемката задача е да нарежете седем или осем големи картофа на много тънки филийки - не повече от 3-4 милиметра. Докато резените картоф си почиват в купа студена вода, загрейте на котлона в дълбока тенджера 500 мл. сметана и 500 мл. прясно мляко с няколко накълцани скилидки чесън, сол и пипер.
Когато сместа започне да къкри, изсипете в нея картофите и разбъркайте около три минути, за да се отделят резените. Извадете картофите с решетъчна лъжица и ги наредете на пластове в огнеупорна тава. Заливате с млечната смес и печете на 180 градуса за 30 минути.
Вадите от фурната, ръсите с настъргано сирене гюер и запичате за още 5 минути до златиста коричка.
Този хляб се получава не толкова пухкав, но плътен и с наситен вкус и върви особено добре с парче масло или сирене. За получаването му сварявате до пълно омекване 500 грама картофи на кубчета и ги пасирате още горещи, след което ги оставяте да изстинат до гъста лепкава смес. После прибавяте към пюрето две яйца, две супени лъжици олио, сол и кубче мая, разтворена в хладка вода.
Сега следва забавната част, при която започвате да прибавяте постепенно 500 грама брашно до получаването на меко, еластично и леко лепнещо тесто. След това оставете тестото в намаслена и покрита с кърпа купа, докато удвои обема си, след което печете в добре загрята на 200 градуса фурна до получаването на апетитна коричка.
Испанският омлет е радост за всички наистина гладни на трапезата, но освен това няма да ги накарате да чакат твърде много. За омлета ви трябват 500 грама картофи, нарязани на груби парчета, които запържвате за 30 минути в добре намаслен тиган. През това време в купа разбивате шест яйца с щедра щипка сол, пипер и подправки на вкус - магданоз, риган, а защо не и босилек.
Тук можете да развихрите фантазията си и да добавите каквото ви душа иска - бекон, пикантен колбас, резенчета чушка, гъби или броколи. Заливате картофите с яйчената смес и готвите омлета до зачервяване от всяка страна, като си помагате с чиния, за да го обърнете в тигана. Оставете ястието да се охлади за 10 минути, преди да го разрежете и сервирате.
Превърнете 800 грама сварени картофи в гладко пюре, към което добавете 30 грама масло, два жълтъка и 50 грама твърдо жълто сирене като ементал, грюер или чедар. Разбъркайте и оставете сместа да се охлади достатъчно, за да можете да работите с нея с ръце. Оформете 14-16 продълговати крокета.
Оттук нататък имате избор дали да запържите или запечете крокетите, но и в двата случая са ви необходими три купи - с брашно, с две разбити цели яйца и с галета. Минавате крокетите първо през брашното, после през яйцата и накрая - през галетата. Печете в загрята на 200 градуса фурна или пържите в сгорещено олио в дълбок тиган.
Крокетите са чудесно мезе и си вървят с всякакви сосове - кетчуп, чеснов сос, майонеза, горчица. Към картофената смес можете да прибавите и много ситно нарязан колбас за повече вкус.
Германците разбират от приготвянето на плътни и питателни салати и тази е именно от тях. Необходими са ви 900 грама сварени и нарязани картофи. Отделно в тиган запържвате 6 парчета бекон, наситнен на кубчета, и две глави червен лук на полумесеци. След като ги извадите от тигана, вътре изсипвате чаша вода и чаша оцет и сгрявате за една-две минути до леко сгъстяване, след което прибавяте четвърт чаена чаша захар.
В голяма купа изсипвате парчетата картофи, поръсвате с бекона и запържения лук и заливате с топлия дресинг. Накрая украсете с още червен лук и кисели краставички на тънки резенчета. Вурстовете и бирата са почти задължителни.
Тук вече всичко е въпрос на фантазия и на това колко човека ще са около трапезата. За всяка порция ви трябва по един голям картоф, като картофите се измиват добре и изпичат цели, надупчени с вилица, на 200 градуса до омекване. След като картофите поизстинат, разрязвате на две и издълбавате половинките.
Пълнежът е въпрос на вкус - към вътрешността на картофите бихте могли да прибавите колбас, зеленчуци, различни видове сирена, малко сметана или прясно мляко за повече плътност. След това пълните издълбаните „лодки“ от картофи и отново запичате във фурната.
Ако не вярвате, че картофите могат да се превърнат в неустоим десерт, време е да изпробвате тези трюфели. Просто към две чаши пюрирани гладко картофи прибавете една супена лъжица масло, една супена лъжица прясно мляко, две супени лъжици мед (или сироп от агаве), ванилова есенция и 200 грама разтопен шоколад по ваш вкус.
Омесете всичко до получаването на хомогенна смес, към която можете да прибавите и ядки или сушени плодове. След това оформяте топчета колкото орех и овалвате в какао, а защо не и в кокосови стърготини или захаросани пръчици.