Нидерландия обърна Турция и ще се бори с Англия за място на финала на Евро 2024

Нидерландия обърна Турция и ще се бори с Англия за място на финала на Евро 2024 Снимка: Getty Images

Нидерландия е последният финалист на Евро 2024, след като победи Турция с 2:1 след обрат.

Двата отбора направиха доста по-интересен сблъсък от този по-рано между Англия и Швейцария, завършил с победа за островитяните след изпълнение на дузпи.

Още началото бе вихрено, с много бързина в действията и на двата отбора и положение пред двете врати.

В 35-ата минута Турция поведе. Заменилият в стартовия състав Демирал, който бе наказан заради жеста си на "Сивите вълци". Самет Акайдън вкара за 1:0. Бранителят засече хубаво центриране на Арда Гюлер отдясно, холандският вратар увисна и Акайдън отблизо се възползва с глава на задна греда.

Малко след почивката страхотен удар на Гюлер от пряк свободен срещна страничната греда. Фербрюген също успя леко да докосне топката, колкото да я спаси от това да влезе в мрежата му.

С напредване на времето обаче Нидерландия заигра по-добре и в 70-ата минута изравни. След късо изпълнение на корнер последва центриране на Депай, който намери Де Фрай и защитникът с глава изравни.

Шест по-късно "лалетата" обърнаха. Дъмфрис центриран отдясно успоредно на голлинията, Коди Гакпо изскочи пред защитника, който го пазеше - Мерт Мюлдюр, и с шпагат прати топката в мрежата. Впоследствие се видя обаче, че именно Мюлдюр е играл последен с топката и попадението бе записано като автогол.

В самия край Турция бе на косъм от изравняване и вкарване на мача в продължения.

Фербрюген отрази абсолютно всичко, което турците успяха да предложат, а веднъж бе покрит и от свой съотборник. Пет минути преди края на редовното време Зеки Челик пропусна от няколко метра, след като ударът му бе спрян преди голлинията от Ван де Вен.

Нидерландия успя да удържи крехкия си аванс благодарение на по-голямата класа в състава. Следващото изпитание се нарича Англия, а наградата за победителя е място на финала в Берлин.

Задоволи любопитството си по най-удобния начин - абонирай се за седмичния ни бюлетин с най-интересените статии.