Оплакванията на Венгер не струват: 4 извода след зрелището Арсенал - Челси 2:2

Алонсо изведе Челси напред в 84-ата минута и изглеждаше, че шампионите ще измъкнат победата, но кулминацията дойде в самия край. Ето 4 извода от паметното лондонско дерби на "Емирейтс" Снимка: Getty Images
1. С напредването на времето мачът ставаше все по-качествен

На първо място трябва да наблегнем на страхотното качество на играта. Напоследък доста мачове между отборите в топ 6 на Висшата лига бяха трудни за гледане (с щедрия принос на Жозе Моуриньо), но не и този. Това беше един от редките случаи, в които двубоят става все по-качествен с напредването на минутите, за да стигне до кулминацията в добавеното време. Помогна и фактът, че съперниците имаха сравнително леки програми по празниците и снощи можеха да заложат на най-добрите си състави.
Снимка: Getty Images

2. Пропуски за 110 млн. паунда

Целият мач беше не само вратарски дуел между непоклатимите Чех и Куртоа, спасили всичко възможно, но и между нападателите на съперниците, които се скъсаха да пропускат. Скъпите нови попълнения Александър Лаказет и Алваро Мората не се проявиха в особено добра светлина пред гола и завършващият удар им изневери.

Двамата, стрували над 100 млн. паунда на отборите си, не показаха способност да решат такова дерби - особено силно това важи за Мората, отчел се с шокиращ пропуск още в началото, когато даже не успя да уцели вратата. Гафовете му продължиха чак до 93-ата минута, когато пак не успя да преодолее Чех очи в очи с него. Представянето на Лаказет беше по-добро, но от него също се очаква повече в такива мачове.
3. Дузпа за Челси имаше, оплакванията на Венгер не струват

След мача Арсен Венгер възропта срещу дузпата, отсъдена за Челси, от която Азар изравни за 1:1. Мениджърът нарече решението „фарс”, оплака се, че съдиите в Англия се отървават при грешки и даже обвини английските медии за начина, по който отразяват подобни ситуации. На съдийски грешки в английския футбол се нагледахме напоследък, но в случая Бейерин наистина изрита Азар, макар и не злонамерено, и действието му си е нарушение във всяка точка от терена. Белгиецът преигра, но контактът беше налице, както и основанията да бъде даден наказателният удар.

4. И двата отбора са на кръстопът

Челси и Арсенал се намират на кръстопът и това равенство не им помага особено. И за двата отбора сезонът е доста труден и на този етап изглежда, че ще приключи с разочарования. Липсата на Шампионска лига не помага на Арсенал в първенството и очевидно тимът на Венгер ще се бори усилено за място в топ 6 до края на кампанията, като позиция сред първите четири изглежда абсолютен максимум за този състав на фона на конкуренцията.

Макар че Челси стабилизира своето представяне, „сините” изостават на 16 т. от Манчестър Сити и е нереално да се надяват да защитят титлата си, докато в Шампионската лига ги чака Барселона. Сезонът изглежда преходен и за Конте, който най-вероятно ще спечели нужното място в топ 4, но ще изисква сериозно подсилване на състава, за да може да се бори за нещо повече.

В спиращ дъха мач с множество интересни ситуации Арсенал и Челси не излъчиха победител и завършиха 2:2.

И двата отбора има защо да бъдат разочаровани от резултата, но големите победители са зрителите, насладили се на това паметно лондонско дерби, оказало се един от най-красивите мачове за сезона до момента.

Пропуските и пред двете врати започнаха да се редят още след 14-ата минута, но головете паднаха едва през второто полувреме. Джак Уилшър откри за Арсенал, после Еден Азар изравни от дузпа, а Маркос Алонсо даде преднина на Челси.

В 92-ата минута Ектор Бейерин изравни с перфектен фалцов удар, но дори това не беше краят на драмата, тъй като в следващата атака Мората и Дзапакоста пропуснаха да донесат успеха на Челси.

Какво научихме от зрелището на „Емирейтс"? В галерията може да видите четири извода от Арсенал-Челси 2:2.