Защо 2 май е свещен ден за Барселона

Едно от най-незабравимите дербита за феновете на Барселона Снимка: Getty Images
Едно от най-незабравимите дербита за феновете на Барселона

2 май 2009 година завинаги ще остане в историята на Барселона.

Денят е записан като свещен в спомените на най-верните фенове на каталунците, защото точно на него Барса си осигури титлата в Примера през сезон 2008/09 след гръмко 6:2 в Ел класико.

Разгромът бе още по-сладък, защото дойде на терена на врага – „Сантяго Бернабеу“. По два гола вкараха Лионел Меси и Тиери Анри, а по един добавиха Карлес Пуйол и Жерар Пике.

Това бе първото Ел класико в кариерата за Пике – това през миналия месец бе под №26 за него – а споменът как централният защитник вкарва последния гол в 83-тата минута завинаги ще остане запечатан и в съзнанието на „белите“ фенове.

А всичко започна толкова добре – след като още в 14-ата минута Гонсало Игуаин откри резултата. С голове на Анри, Пуйол и Меси обаче Барса бързо-бързо смълча „Бернабеу“ и повде с 3:1 преди почивката.

Втората част се разви по абсолютно идентичен начин. Ранен гол за Реал, този път голмайстор бе Серхио Рамос, но нова тройка, този път на Анри, Меси и Пике, тотално потопи в скръб привържениците на „кралете“.

Без съмнение, Барселона разполагаше с по-добрия отбор, а и с най-добрия състав в света. Андрес Иниеста, Шави, Дани Алвеш, Яя Туре, Самуел Ето`о и, разбира се, Лионел Меси бяха само част от звездите на онзи тим.

Реал, от друга страна, имаше в редиците си имена като Ройстън Дренте, Жулиен Фобер, Габриел Хайнце, Фернандо Гаго и Кристоф Метцелдер, с които тимът се размина с голям трофей не само в този, но и в следващия сезон.