На този ден: Литекс - ЦСКА 8:0, тъмнокож в отбора на Англия и рожден ден на Гигс

На 29 ноември Литекс нанася най-унизителната загуба в историята на ЦСКА. "Армейците" са разбити с 0:8 като гост на градския стадион в Ловеч. Сеташният шеф на клуба Стойчо Стоилов отбелязва два гола във вратата на ЦСКА, а с хеттрик се отличава Димчо Беляков. НА почивката "червените" губят с 0:5 и още след първото полувреме голяма част от автобусите с фенове поемат обратно към София.
На днешния ден през 1974 г. е роден легендарният футболист на Манчестър Юнайтед Райън Гигс. Той изиграва първата си среща за отбора през сезон 1990/91, а от следващия сезон вече е и титуляре. В момента е на първо място в класацията за най-много изиграни мачове в историята на клуба. Гигс е и най-успешният играч въобще на Юнайтед със своите 31 спечелени отличия (сред тях 12 шампионски титли, 4 купи на Англия, 3 купи на Лигата и 2 европейски титли).
През 1978 г. защитникът на Нотингам Форест Вив Андерсън става първият тъмнокож футболист, който започва като титуляр за националния отбор на Англия. "Трите лъва" приемат Чехословакия на "Уембли" и печелят с 1:0 благодарение на гол на Стив Копъл в 69-та минута. Славният бранител приключва кариерата си с 30 мача за "трите лъва".
През 1899 г. е създаден футболен клуб Барселона от швейцареца Ханс-Макс Гампер и негови приятели. По-късно в Каталуния той е наричан Жоан Гампер, което име е познато и до днес. Той основава ФК Цюрих, а освен на футбола се посвещава на колоездене, плуване, ръгби и лека атлетика.
През 1986 г. аржентинският гранд Ривър Плейт печели първата си Копа Либертадорес, след като преди това губи два финала. Първият е през 1966-а срещу Пенярол, а вторият 10 години по-късно - срещу Крузейро. Още 10 след това "милионерите" най-после ликуват, надигравайки колумбийския Америка. Ривър печели първия двубой с 2:1 като гост, а Хуан Фунес бележи единствения гол на "Монументал", след което 75 хил. по трибуните му полудяват от радост.

Предпоследният ден на ноември е доста паметна дата за футбола. През 1978 г. защитникът на Нотингам Форест Вив Андерсън става първият тъмнокож футболист, който започва като титуляр за националния отбор на Англия.

"Трите лъва" приемат Чехословакия на "Уембли" и печелят с 1:0 благодарение на гол на Стив Копъл в 69-та минута.

Роден в Нотингам, Андерсън започва футболния си път във Форест, а под ръководството на Брайън Клъф на два пъти печели КЕШ и става шампион на Англия. Но въпреки силните му изяви, на мястото му в националния тим са предпочитани Фил Нийл от Ливърпул и капитанът на Лийдс Тревър Чери.

Мениджърът Рон Грийнууд обаче решава, че талантът на Андерсън не бива повече да се пренебрегва и му изпраща повиквателна. Славният бранител приключва кариерата си с 30 мача за "трите лъва".

Денят е паметен и за българския футбол, след като ЦСКА записва най-унизителната загуба в историята си - 0:8 като гост на Лигтекс в Ловеч.

Вижте в галерията някои важни футболни събития от 29 ноември.