В криза ли е Лионел Меси?

Лионел Меси не успя да се разпише срещу Виктория (Пилзен), Севиля и Гранада и в Испания се заговори за криза в играта му Снимка: Getty Images

Изявите на суперзвездата на Барселона Лионел Меси в последните три мача на каталунците отново са предмет на засилени коментари в Испания. Срещу Виктория (Пилзен) в Шампионската лига, срещу Севиля и Гранада в Примера Дивисион Лео не успя да вкара нито един гол. Отчете се единствено с две асистенции в двубоя с Виктория. Срещу Севиля изпусна дузпа и направи вратаря на гостите Хави Варас герой, а срещу Гранада изглеждаше твърде безпомощен и сбърка цели 12 пъти.

И въпреки че в ерата на Хосеп Гуардиола Меси е абсолютният голмайстор на Барселона, статистиката показва, че това не е единственият подобен период, в който аржентинецът не успява да се разпише в няколко поредни срещи. След това обаче Лео се отпушва и за съперниците на Барселона настават тежки времена. Защото аржентинецът бърза да докаже, че е същият ненаситен голмайстор, какъвто е бил и преди "сухия" период.

През февруари 2009 г. Меси записва цели пет мача без вкаран гол. В два от тях влиза като резерва, но дори и това не дава резултат. След тези пет двубоя обаче следват четири срещи, в които Бълхата вкарва четири попадения. Накрая Меси завършва с 23 отбелязани попадения в Примера Дивисион и общо 38 във всички турнири

През октомври същата година - в началото на сезон 2009/10 Меси отново не успява да се разпише доста време. Сушата продължава три мача, а на четвъртия аржентинецът вкарва при голеадата на Барселона срещу Сарагоса - 6:1. В следващите два мача той отбелязва три гола.

През същия сезон Меси преживява още три трудни момента. При първия не успява да се разпише отново в три мача, а след това вкарва 11 гола в пет срещи. Следва нова суша от три срещи преди да отбележи 6 гола в три срещи. Накрая идва серия от пет двубоя без попадение, последвана от 7 гола в 4 срещи.

През сезон 2010/11 Меси отново има три "сухи" периода. В началото на сезона той няма гол в три мача, но след това вкарва четири попадения в два двубоя. В средата на сезона Меси изиграва четири мача, без да се запише сред голмайсторите, за да последват 4 гола в три срещи.

В края на сезона Лео отново сякаш си взе почивка. Игра, но не бележеше. Краят идва с последния мач - финала в Шампионската лига, където аржентинецът е повече от убедителен.

От началото на този сезон Меси е пропуснал единствено 118 минути от всички 1440 изиграни от Барселона в турнирите, в които тимът участва. Аржентинецът бе резерва в мача за трофея "Жоан Гампер" срещу Наполи и влезе в 56-та минута и в двубоя срещу Реал Сосиедад в Ла Лига. Към това трябва да се прибавят и срещите на националния отбор на Аржентина, където Меси отново е несменяем титуляр.

Твърде вероятно е в суперзвездата на Барселона да има натрупана умора. Въпреки това аржентинецът ще бъде титуляр и в събота срещу Майорка. И се надява именно там да сложи край на головата суша.

"Той е на моите години. Но вижте прогреса му, не мисля, че някой от нас е виждал нещо подобно преди. Той е спечелил всичко освен световната титла. Той бележи, подава, прави всичко. Той е невероятен, изключителен футболист - физически и психически. Ако някой има някакви съмнения по отношение на Меси, тогава какво да кажем за останалите футболисти", риторично попита съотборникът му Сеск Фабрегас.