Велик Субашич прати Хърватия срещу Русия след нова драма с дузпи

Капитанът Лука Модрич и героят Даниел Субашич ликуват след победата

Както в ранния мач между Русия и Испания, спечелен от домакините след изпълнение на дузпи, и в този между Хърватия и Дания се стигна до продължения и дузпи. Редовното време завърши при равенство 1:1, като и двете попадения паднаха още в първите четири минути, а хърватите излязоха по-хладнокръвни при дузпите и спечелиха с 4:3.

В герой за хърватите се превърна Даниел Субашич, който спаси цели три дузпи на датчаните, а победната дузпа бе вкарана от Иван Ракитич. Хърватия имаше шанс да сложи точка на спора в продълженията, но Лука Модрич пропусна дузпа, уловена от Каспер Шмайхел, но след това си върна при изпълненията на 11-метровите удари.

Така и вторият четвъртфинал на Мондиал 2018 е ясен. В него ще се срещнат Хърватия и Русия, като интересното е, че и двата тима стигнаха до тази фаза след изпълнение на дузпи.

Още не бе изтекла и минута от началото на двубоя и Дания вече водеше. След изпълнение на дълъг тъч, топката стигна до Матиас Йоргенсен, който отблизо би, ударът му мина през краката на трима, Субашич успя да играе с топката, но не и да я спре да се търкулне в мрежата му.

Отговорът на хърватите също не закъсня и само 180 секунди по-късно Марио Манджукич се възползва от груба грешка в датската отбраната и с малко късмет след рикошет на топката в тревата успя да заблуди Шмайхел и да изравни – 1:1.

Така, след вихреното начало двата отбора се успокоиха. Хърватия играеше по-добре и търсеше втори гол, докато датчаните отговаряха с контри. При една такава Бредвейт бе изведен в добра позиция, но този път Субашич се справи отлично.

Минута по-късно в действие влезе и Шмайхел, който направи две поредни спасявания след удари на Ракитич и Ребич, след което Перишич на два пъти не успя да уцели добре топката и я прати далеч извън очертанията.

Малко по-късно Модрич качи топката върху главата на Ловрен от пряк свободен удар, но от пет метра защитникът на Ливърпул не успя да уцели вратата. Дания пък отговори с едно неуспешно центриране на Ериксен, което можеше да изненада много неприятно Субашич, но кацна върху сглобката на вратата.

Първото полувреме предполагаше още екшън и през второто, но вместо това, станахме свиделите на тактическо надлъгване, много дълги топки и центрирания, които не вършеха работа нито на единия, нито на другия отбор.

Времето течеше и никой не искаше да рискува, затова и резонно се стигна до продължения.

ПРОДЪЛЖЕНИЯ

Дания беше по-активният отбор в началото на първото продължение, но отново се опитваше да стига до опасности пред вратата на Субашич чрез дълги топки и силно изпълнени тъчове, което обаче не водеше до чисти голови положения. Хърватия завърши продължението по-силно и направи няколко опасни слизания към вратата на Шмайхел, но също не стигна до нещо опасно.

В 114-ата минута Лука Модрич разсече датската отбрана с перфектен извеждащ пас към Ребич. Той премина покрай Шмайхел, но бе повален от Йоргенсен, след като вече бе излязъл срещу гола мрежа. Аржентинският съдия Нестор Питана отсъди дузпа, но показа само жълт картон на голмайстора за датчаните. Изпълнението от бялата точка на Модрич обаче бе прекалено слабо, Шмайхел позна ъгъла и прибра топката в обятията си.

Така се стигна до изпълнение на дузпи.

ДУЗПИ (Дания - Хърватия 1:1 в редовното време и след продължения)

1:1, ПРОПУСК Ериксен (Субашич спаси, след което топката рикошира в гредата)
1:1, ПРОПУСК Бадел (слабо изпълнение в центъра на вратата и Шмайхел спаси с крак)

2:1, ГОЛ Кяер (мощно изпълнение под гредата)
2:2, ГОЛ Крамарич (спокойно изпълнение, пращайки Шмайхел в грешния ъгъл)
3:2, ГОЛ Крондели (хладнокръвно изпълнение)
3:3, ГОЛ Модрич (отново слабо изпълнение, този път в средата на вратата, малко не достигна на Шмайхел отново да спаси с крак)
3:3, ПРОПУСК Шоне (ново страхотно спасяване на Субашич, хвърляйки се в десния ъгъл)
3:3, ПРОПУСК Пиварич (също избра десния ъгъл, който този път беше късметлийски за Шмайхел)
3:3, ПРОПУСК Йоргенсен (в средата на вратата, Субашич спаси с крак)

4:3, ГОЛ Ракитич (спокойно в долния десен ъгъл)