Уебър за пети път стартира пръв

Марк Уебър ще стартира пръв в Гран при на Белгия Снимка: Getty Images
Марк Уебър ще стартира пръв в Гран при на Белгия

Ден, след като навърши 34 години, лидерът в класирането в световния шампионат във Формула 1 Марк Уебър с Red Bull спечели петия си полпозишън за този сезон на пистата „Спа" за Гран при на Белгия.

Квалификацията се оказа изключително драматична с превалявания и няколко излитания от пистата, а австралиецът атакува успешно още в началото на третата част, когато записа най-бързата си обиколка, малко преди лек дъждец на първия завой след старта да обърка плановете на съперниците му.

Все пак с мокрия участък в края на квалификацията най-добре се справи Люис Хамилтън с McLaren, който се пребори за второто място в сесията.

Квалификацията се оказа провал за друг от претендентите за титлата - Фернандо Алонсо с Ferrari, който остана едва 10-и. Испанецът записа слаба обиколка в началото на третата част на квалификацията с по-твърдите сликове, а в края загуби време в мокрия участък и завърши на над 1,6 секунди зад Уебър.

Роберт Кубица с Renault и Себастиан Фетел с другия Red Bull тръгват от втора редица, като и двамата записаха най-добрите си времена в първите си обиколки с летящ старт в Q3. Световният шампион Дженсън Бътън с McLaren също подобри времето си в във втората си бърза обиколка и изскочи пети, като избута на 6-о място Фелипе Маса с Ferrari.

В своето състезание №300 във Формула 1 ветеранът на Williams Рубенс Барикело тръгва седми, а зад него останаха Адриан Сутил с Force India, другият пилот на сър Франк Нико Хюлкенберг и Алонсо.

Двамата наказани пилоти на Mercedes Михаел Шумахер и Нико Розберг завършиха 11-и и 12-и, но ще тръгнат 21-и и 17-и, като изпаднаха от Топ 10 заради последните бързи обиколки в края на Q2 на колегите им от Williams.

Най-добрите времена в Q2 бяха постигнати в края на частта, когато пистата изсъхна почти напълно. Хамилтън и Бътън бяха единствените, които постигнаха обиколки около маркера от 1.46 минути, а след тях атаката на Фетел и Уебър ги класира трети и четвърти. Напред продължиха и Сутил, Маса и Алонсо, който записаха по-рано в тази сесия по едно излитане от пистата. В Q2 отпаднаха Хайме Алгерсуари, Витантонио Лиуци и Себастиен Буеми, а Хейки Ковалайнен се оказа най-бърз сред пилотите на новите отбори - 16-и.

В Q1 хаосът успя да завладее пистата още в самото начало. В първата си обиколка след излизането от бокса се завъртя вторият пилот на Renault Виталий Петров, а спирането на сесията заради него не остави шанс на пилотите да покарат на сухо, тъй като малко по-късно заваля. Дъждът удари завоите „Риваж" и „Ставело", където пилотите пробваха да минават със сликове, но колите им бяха много нестабилни. На „Ставело" излетяха Ди Граси, Сутил и Трули, а Фетел остана едва 17-и, тъй като излезе последен от бокса и го хвана силния дъжд.

След това обаче пистата започна да изсъхва, пилотите започнаха да излизат с гуми тип „интермедия" и за 10 минути в Топ 5 се озоваха пилотите на Mercedes и Williams. Двамата пилоти на Sauber Педро де ла Роса и Камуи Кобаяши пробваха бързи обиколки на все още изсъхващото трасе със сликове, но излетяха в зоните за сигурност.