Дженсън Бътън: Готов съм да се боря за титлата

Дженсън Бътън е готов за битката за световната титла Снимка: Getty Images
Дженсън Бътън е готов за битката за световната титла

Дженсън Бътън е оптимист, че този сезон може да се бори за втората си световна титла във Формула 1, след като вчера финишира втори в Гран при на Малайзия, състезанието, в което настоящият първенец на планетата Себастиан Фетел спечели втората си победа за 2011.

Бътън е на 24 точки от Фетел, който има пълен актив от 50 точки, а трети е другият пилот на McLaren  Люис Хамилтън.

"Много е важно, че мога отново да се боря за световната титла - заяви на "Сепанг" Дженсън. - Това ми дава увереност. Колата ни е добра, справям се добре и това ми харесва.

"Няма още дълго да позволяваме на пилотите на Red Bull да контролират напълно хода на състезанията."

Следващият старт е Гран при на Китай идващия уикенд и Бътън е преследвач №1 на лидера Себастиан Фетел.

Хамилтън е на 4 точки зад Бътън, след като в Малайзия беше класиран осми. Люис финишира седми, но беше наказан с 20 секунди и това го смъкна едно място назад в класирането.

В McLaren имат интересен план за Шанхай - там ще се изпробват промените по колата, които не бяха използвани на "Сепанг". Решението за това беше взето още в петъчните тренировки, а Бътън има надежда, че ще може още да намали аванса на Фетел.

"Предстои ни нова стъпка напред по отношение качествата и представянето на колата на пистата и това трябва да се случва постоянно - обясни Дженсън. - Надявам се, че ще можем да влезем в пряка битка с Red Bull, защото феновете искат точно това. Искаме дасе борим с тях, но няма да е лесно, те са много, много бързи.

"В момента Себастиан е фаворит №1. Той има 24 точки аванс, което е много, като се има предвид, че са минали едва 2 състезания, но има още доста до края на сезона - 17.

"Фетел спечели две победи в две състезания, никой досега не успя да постигне такова постоянство. Ние сме на второ място, но още ни липсва скорост. Надявам се, че в Китай ще имаме по-добър шанс за успех."

Бътън завърши едва шести в първото състезание за сезона в Мелбърн, където беше наказан заради това, че пресече напряко един шикан, след като излетя от трасето заради оспорваната си битка с Фелипе Маса.

На "Сепанг" Бътън също записа трудно състезание - забави се на старта и позволи на Фернандо Алонсо да го атакува успешно и да мине пред него.

При спиранията в бокса обаче Дженсън успя да се върне в челото и въпреки, че определи състезанието като "объркващо", успя да стигне до второто място на финала.

"Не знам дали някой е бил наясно как върви битката за второто място в това състезание - допълни Бътън. - Не очаквах колите на Ferrari и Renault да са толкова бързи и постоянни в представянето си. Наложиха се някои промени по колата при спиранията в бокса, но те дадоха резултат.

"Освен това, стратегията ми беше много добра, за което съм изцяло задължен на момчетата в бокса и трябва специално да им благодаря за това.

"До последната обиколка се надявах и на победата, знаех, че ще е много трудно, но трябваше да се опитам. Продължаваме в Китай. Готов съм да се боря за титлата."