Президентът на Световната федерация по футбол Джани Инфантино повдигна въпроса за показване на червени картони на играчи, които си закриват устата, когато говорят на противници във вербални конфликти на терена.
Въпросът бе широко обсъждан, след като футболистът на Реал Мадрид Винисиус Жуниор заяви, че е бил обиждан от Джанлука Престиани от Бенфика по време на първата среща между двата тима в Шампионската лига.
Престиани, който отрича обвиненията в расизъм, се приближи до Винисиус и сложи фланелката на устата си, за да не бъдат разчетени думите му през екрана. Докато тече разследване дали младият аржентинец е виновен или не, той получи наказание от един мач лишаване от състезателни права.
"Ако играч си покрие устата и каже нещо и това има расистки последици, тогава той очевидно трябва да бъде изгонен", каза Инфантино пред Sky News.
"Трябва да има презумпция, че е казал нещо, което не е трябвало да казва. Иначе нямаше да се налага да си покрива устата - дали с фланелка или с ръка. Просто не разбирам - ако нямаш какво да криеш, не си криеш устата, когато казваш нещо. Това е. Едно такова решение е стъпка в борбата срещу расизма."

