Смешно зрелище. Или накратко – цирк. На това станахме свидетели във финала за Купата на лигата на Англия между Челси и Манчестър Сити, спечелен от „гражданите“ след изпълнение на дузпи.
Често казваме, че вече трудно бихме се изненадали от нещо във футбола, но отказ на вратар да излезе и да бъде заменен, след като за втори път е поискал медицинска помощ, в 120-ата минута на финален мач насред „Уембли“… Ето това, наистина, не бяхме виждали.
Отказът на Кепа Арисабалага да се подчини на мениджъра си Маурицио Сари и да бъде заменен от чакащия на тъч линията Вили Кабайеро беше рядко виждана, ако не и веднъж в живота, гледка. Постъпката на испанския страж, който е и най-скъпият на поста си в света, не само бе невиждана за по-голямата част от света, но и показа, че Челси се е превърнал в тотален цирк.
Сари е подложен на огромно напрежение в последно време и дори се очаква да бъде уволнен след края на сезона. А може и по-рано, в зависимост от изхода на следващите няколко мача. Медиите в Англия разкъсват 60-годишния италианец заради тактиката му, заради използването на Еден Азар като фалшива деветка, заради решението му да вземе под наем Гонсало Игуаин, заради преместването на Н‘Голо Канте в по-предни позиции и заменянето му на поста дефанзивен халф с любимеца му от Наполи Жоржиньо.
Всяко решение на Сари се гледа под лупа на Острова. Когато журналистите в Англия си нарочат някого, не пускат. Така беше и с Жозе Моуриньо в Манчестър Юнайтед, докато други мениджъри като Юрген Клоп, Пеп Гуардиола, Унай Емери и Маурисио Почетино, например, по-рядко им се налага да се справят с яростни критики в пресата.
Но в случая със Сари са прави. Въпреки че голямата вина за инцидента във финала е на Кепа, отказът му показа, че думата на мениджъра в Челси не означава нищо. Действията на испанския страж показаха нагледно нарастващата сила на футболистите над треньорите и по подобие на Моуриньо в Юнайтед, и битката в Челси ще бъде спечелена от играчите.
Може би, така е по-правилно. Все пак, ако Сари не се разбира с повечето футболисти в съблекалнята, трябва да търси вината, по-скоро, в себе си. Затова и може би не видяхме нито един играч на Челси да се застъпи за мениджъра си и да накара Кепа да излезе. Къде беше Сесар Аспиликуета в тази ситуация? Ако дори капитанът не е на страната на треньора, тогава проблемът в клуба е голям.
И Кепа, и Сари се опитаха да „замажат“ проблема, отдавайки ситуацията на „недоразумение“. Но нали никой не смята, че това е нещо повече от затишие пред огромна буря?
Играчи от предишни поколения хвърлиха цялата вина върху вратаря. Бившият капитан на Челси Джон Тери ибухна: „Когато вдигнат номера ти, трябва да излезеш и да покажеш уважение към решението на треньора.“ Бившият нападател на „сините“ Крис Сътън отиде по-далече: „Кепа не трябва никога повече да играе за Челси. Това трябва да е последният му мач с фланелката на Челси. Не съм виждал нищо подобно досега… Ако съм на мястото на Сари, бих си тръгнал. Не може да ти подкопават авторитета по този начин. Защо останалите не накараха Кепа да излезе? Кепа трябва да бъде уволнен, не Сари.“
В свят, управляван от парите обаче, трудно може да оставиш вратар, за когото са похарчени 80 милиона евро, на пейката. Именно заради тези космически суми играчите имат самочувствието, че са над треньорите. Преди не беше така.
Любима мисъл на Арсен Венгер гласи, че мениджърът е най-важният човек в един клуб. Затова и той е първият, който носи отговорност и бива уволняван, ако отборът не върви. Сега обаче е различно – хем треньорите продължават да носят най-голямата отговорност, хем думата им не тежи най-много.
Комично-трагичният епизод в края затри добрите впечатления от тима на Сари, който удържа Сити в продължение на 120 минути само две седмици след рекордната си загуба в историята на Висшата лига с 0:6. Кепа пък пропусна да се превърне в герой при дузпите и да оправдае отказа си да излезе.
Затова и ако сега най-виновният се окаже мениджърът, то Челси ще докаже, че се е превърнал в абсолютен цирк. И то със собственик, който изглежда изгубил какъвто и да е интерес към клуба в момент, ударен от сериозно трансферно ембарго и разкъсван от междуличностни войни в съблекалнята.