Висшата лига на Англия е едно от най-обичаните футболни първенства в света. Макар и не многобройни, българските футболисти, стъпили в топ ешелона на страната, оставят ярка следа.
9-има се общо те до момента, а от следващата кампания най-вероятно ще гледаме десетия в лицето на Илия Груев, чийто Лийдс вече си осигури предсрочна промоция.
Връщаме лентата назад, за да припомним кои бяха сънародниците ни в Премиър лийг досега:
1. Бончо Генчев - пионерът
Бончо Генчев е първият българин, играл в английския елит след преформатирането му като Висша лига през 1992 г. Той бе част от състава на Ипсуич между 1992 и 1995 г. Бившият национал прокара пътеката и достигането му до Висшата лига има историческа стойност.
2. Стилиян Петров - капитанът с голямо сърце

Премина през Селтик, след което Петров се присъедини към Астън Вила през 2006 г., където стана капитан. Със стабилното си представяне в халфовата линия той спечели уважението на феновете и съотборниците си. За съжаление, беше принуден да се бори с тежко заболяване.
3. Димитър Бербатов - първият и единствен българин шампион на Англия

С екипа на Манчестър Юнайтед Бербатов спечели два пъти Висшата лига и веднъж става голмайстор на първенството. Преди това блестя в Тотнъм, а по-късно игра и за Фулъм. Бербатов остава в историята с уникалния си стил - техничен, елегантен, а по-думите на някои английски медии - артистичен.
4. Мартин Петров - светкавицата по фланга

Силен ляв крак, дрибъл и бързина - с тези качества Мартин Петров се утвърди в Манчестър Сити преди ерата на арабските милиарди. После игра и за Болтън. В Англия още помнят някои от головете и асистенциите му, както и желанието му да атакува при всяка възможност.
5. Валери Божинов - пропуснатият шанс
Привлечен в Манчестър Сити като голям талант, Божинов получи тежка травма още в началото на престоя си при "гражданите", която рязко забавя развитието му. Отбеляза един гол за Сити, но кариерата му в Англия остана неосъществена мечта.
6. Радостин Кишишев - тихият работяга

Играчът на Чарлтън се славеше с дисциплина и отдаденост. Между 2000 и 2007 г. бе важна част от "адикс" в защитен план и в средата на терена. Тинката вършеше много работа, без да парадира. Така беше и в националния отбор.
7. Александър Тунчев - борецът в защита
Защитникът изкара няколко сезона в Лестър. Основна фигура в борбата за промоция, но тежки контузии му попречиха да играе на най-високо ниво за дълго.
8. Светослав Тодоров - глад за голове
През 2001 г. премина в Уест Хем, но истинския си пробив направи с екипа на Портсмут. През сезон 2002/03 стана голмайстор на Чемпиъншип, като изстреля "помпи" обратно във Висшата лига. Макар и с по-малко мачове в елита, Тодоров е помнен като важна фигура в един златен период за клуба. Кариерата му обаче също бе повлияна от сериозни травми.
9. Александър Тонев - без успех
През 2013 г. Тонев подписа с Астън Вила и трансферът беше приет възторжено у нас. Прекара един сезон в клуба, след което бе преотстъпен на Селтик. Потенциалът му така и си остана неразвит във Висшата лига.