Геният на Гуардиола води Сити към недостигнати досега висини

Геният на Гуардиола води Сити към недостигнати досега висини Снимка: Getty Images

Манчестър Сити изигра почти перфектно второ полувреме и успя да обърне ПСЖ в гостуването си на "Парк де Пренс", достигайки до победа за 2:1. По този начин "гражданите" взеха безценен аванс, отбелязвайки два гола на чужд терен, преди реванша на "Етихад". Така Пеп Гуардиола е още една крачка по-близо към така мечтания трофей в Шампионската лига.

Ранното отпадане на многомилионната селекция на Сити в последните четири години "се пишеше" на сметката на каталунеца. Анализатори го обвиняваха, че сам обърква мачовете от "прекалено мислене", което довело до последователните отпадания на четвъртфиналите от Ливърпул, Тотнъм и Лион.

Но в сряда вечер Пеп показа, че може да прави нещата и простичко. Въпреки че през първото полувреме неговите "граждани" изглеждаха леко дезориентирани и шокирани от увереността и спокойствието в играта на домакините, през второто излязоха тотално преобразени, сякаш сещайки се, че атаката може да бъде най-добрата защита и че няма как да спечелиш, ако не вкарваш.

Междувременно ПСЖ показа познатия си фатализъм, според който, ако нещо не тръгне по план, то всичко излиза от контрол и тръгва надолу. Тимът на Маурисио Почетино се срина в рамките на само 13 минути, в които допусна два гола и пълен обрат, като и остана с човек по-малко след директния червен картон на Идриса Гей.

Сити натика противника си в собствената му половина и ограничи опитите за отговор на ПСЖ до безсмислени и обречени дълги топки към Неймар и Килиан Мбапе, които нямаха шанс изобщо да стигнат до вратата на Едерсон.

"През второто полувреме променихме начина на пресиране - каза Гуардиола след мача. - Ние сме силни, когато играем по определен начин и не трябва да правим нещо различно. Понякога просто трябва да си спокоен и да бъдеш себе си. Второто полувреме бе отлично за нас по всички показатели."

Пресирането и агресията обърна нещата и даде инициативата в ръцете и краката на Сити, но спокойствието, което си личеше в играта на ПСЖ през първото полувреме, бе големият коз на "гражданите". Нямаше "прекалено мислене", този път Гуардила направи най-трудното във футбола - накара отбора си да играе простичко.

Ако Сити продължи в същия дух, не би трябвало да има проблеми не само в реванша срещу ПСЖ, но и в евентуалния финал. И купата с големите уши вече да не е мираж.