Симона Петкова е футболистка и играе за Националния ни отбор. В момента я откриваме в Англия, където се подготвя активно за първенството на Острова. През април месец Симона успешно премина от женския отбор на Лийдс в този на Уотфорд.
Потърсихме я, за да даде една по-различна прогноза за Световното първенство по футбол, както и да разкаже какво е това женски футбол и има ли почва у нас.
Вчера започна Световното първенство с мача между Русия и Саудитска Арабия, за кого ще викаш при отсъствието на България?
- Аз ще викам за Колумбия.
А кой смяташ, че ще вземе титлата?
- Мисля, че Франция.
Кой ще е голмайсторът на Мондиала?
- Надявам се да е Кристиано Роналдо.
Смяташ ли, че ще има изненади на това Световно?
- Със сигурност ще има изненади. Европейските грандове са изморени от сезона и смятам, че отбори като Белгия или Колумбия могат да ни изненадат приятно.
От кой отбор или играч очакваш приятна и съответно неприятна изненада?
- Предполагам, че млад играч като Рашфорд ще изпъкне на Мондиала. Неприятна изненада ще е отпадането на грандове като Германия и Аржентина.
Има ли според теб шанс да видим исторически двубой от сорта на Бразилия – Германия 1:7?
- Определено ще видим големи резултати. Футболът в днешно време е много динамичен и атакуващ. Очаквам много резултатни мачове.
Нека поговорим малко за теб, от колко време се занимаваш с футбол?
- Започнах да се занимавам много късно с футбол. Бях на 16 години, когато се насочих към този спорт. Вече играя осем години и се радвам на много високо ниво на Острова.
В момента къде те намираме?
- В момента съм в Англия и съм в разгара на подготовката за новия сезон.
Освен за националния отбор на България, играеш на клубно ниво в Англия. Може ли да се направи паралел между женския футбол и могъществото на мъжката Висша лига?
- Разликата е в парите. Тук в Англия се говори за осигуровки и телевизионни права на женския футбол. Малко по малко, се развиваме глобално. За съжаление, само в България нещата не стоят така.
Много рядко в България слушаме за/гледаме женски футбол, защо?
- Не си права. От време на време, се чува за женски футбол. Момичетата използват социалните си мрежи и все повече хора се интересуват от нас. Ние сами се борим за популяризирането на спорта в страната ни.
Страстта по футбола е съзнателен избор, но в същото време на футболистките се гледа едва ли не като мъжкарани. Имало ли е моменти, в които си съжалявала за пътя, по който си поела от чисто суетна гледна точка?
- Футболът е страст. Аз никога не съм съжалявала, че трупам мускули, особено по краката. Не съм чувала думата „мъжкарана” за себе си. Даже момичета, с които съм учила ме търсят и се допитват до мен за хранителни режими и упражнения.
По какъв начин модерните движения за полова равнопоставеност биха помогнали за налагането на женския футбол в общественото съзнание?
- Половото равновесие е в процес на развитие. Помага за налагането не само на женския футбол, но и на женското ръгби, например. Да видиш жена, която прави силови упражнения във фитнес залата вече не е нещо необичайно. Дори има мъже, които харесват подобно телосложение. Жените набират скорост във всеки един така наречен мъжки спорт.
Догодина България ще домакинства на Европейското първенство за девойки – защо това събитие е от национална значимост?
- Най-накрая и ние да организираме нещо значимо. Това събитие е важно за нас, защото ще имаме възможност да покажем, че момичетата имат потенциал и талант. Разбира се, не на последно място – това ще е страхотна реклама за страната ни.
Мъжките ни национали не могат да стигнат до голям турнир почти 15 години – смяташ ли, че „лъвиците“ могат да ги отсрамят?
- Мисля, че жените сме завоювали успехи и на клубно, и на национално ниво. Много е важно уточнението, че за разлика от мъжете, ние не играем за пари и реклама. Жените обличаме националната фланелка от любов към футбола.