Баскетболист е №1 по пари в България

В разгара на кризата българският баскетбол изпревари по нива на заплатите във футбола.

Новата история на спорта не помни такова чудо.

Докато в някои водещи футболни клубове намаляват парите по три пъти на сезон, македонският баскетболист Перо Антич подписа с Лукойл Академик за 30 000 евро на месец.

Друг играч на шампионите - Тодор Стойков, се подписва под 20 000 евро, при това, след като възнаграждението му беше намалено.

Очевидно в баскетбола се справят добре с новите иконономически условия и общите характеристики на средата не им влияят.

Четири големи фирми спонсорират баскетболни клубове.

Вече осем години петролната компания "Лукойл" издържа мъжкия Лукойл Академик и женския Лукойл Нефтохимик.

Зад Левски миналото лято застана строителният холдинг "Велдер Груп", който е близък до Корпоративна търговска банка.

Оръжейните заводи "Самел 90" наливат в Рилски спортист, а застрахователите от "Евроинс" стоят солидно зад Черно море (Вн).

Две общини - Ямбол и Бургас, отделят достатъчно средства за баскетболните отбори Ямбол и Черноморец.

На опашката са Балкан (Бтгр) и Спартак (Пл). Въпреки финансовия комфорт обаче резултати практически няма. Цялото изсипване на средства е за една шампионска титла.

Този сезон Балканската лига е единственото международно състезание с българско участие. Ако изобщо можем да приложим тази мярка за един регионален турнир.

Изненадващо във футболната "А" група няма заплата, която да се равнява поне наполовината на тази на Антич.

Твърди се, че най-високоплатеният професионалист в "А" група е вратарят на Левски Георги Петков с 14 000 евро на месец.

Не повече от десет футболисти в "А" група изкарват в момента 10 000 и повече евро на месец, при това само в два отбора - Левски и Черноморец. Всички останали взимат по-малко. На Герена обаче не подписват толкова високи договори, а шефовете вече обявиха, че ще предоговарят с играчите за по-ниски заплати.

Клубът намали бюджета си от 14 млн. до 11 млн. лв. и не може да си позволи толкова високи суми. В Черноморец харченето върви с пълна сила.

Въпреки успехите на националния отбор и участието на ЦСКА в Шампионската лига във волейбола положението с парите е коренно различно. Кой знае защо повечето големи фирми заобикалят отдалеч най-успешния колективен спорт.

Изключение от правилото са Пирин (Разл), който съществува благодарение на строителния гигант Балканстрой, и Марек, спонсориран от транспортната фирма Юнион Ивкони.

За бизнеса на собственика на ЦСКА Георги Георгиев се знае твърде малко.

Лукойл подпомага и волейбола, но в системата на обединените спортни клубове Лукойл Нефтохимик (Бс) е едва на трето място при разпределението на парите за спорт в компанията майка.

Между двете популярни игри с топка има и друга съществена разлика.

Волейболът все още произвежда стока, която се котира на европейския пазар и струва пари, докато баскетболът е класически пример за консумация без никаква възращаемост.

Новините

Най-четените