Само за един сезон в Левски Гара Дембеле успя да постави невиждани и нечувани рекорди: изигра 39 мача, вкара 37 гола, замеси се и в серия пиянски скандали, арестуван е да шофира с алкохол в кръвта (1.64 промила) и с фалшива шофьорска книжка, за което получава осем месеца условна присъда. Истински звяр на терена и извън него, Дембеле спечелва сърцата на запалянковците. Затова продажбата му в германския Фрайбург срещу 2,3 милиона евро през лятото на 2011 г. е приета с тъга на „Герена”. Оттогава „сините” все не могат да намерят такъв бомбардировач като Дембеле. А самият той бързо изчезна от футболната карта.
Голмайстор №1 на „А” група с екипа на ЦСКА и любимец на публиката, Манчев се разделя с отбора през лятото на 2002 г. Впечатлен от качествата му, треньорът на френския Лил Клод Пюел го привлича в състава си за новото първенство. Официално съобщената сума е 2,3 милиона евро, което е и първата сериозна продажба на футболист зад граница за тогавашния собственик на клуба Васил Божков. Във Франция Манчев се представя съвсем прилично, изиграва 66 мача за Лил с 20 отбелязани гола, но след това прави грешка да отиде в Испания, където международната му кариера залязва.
Току що навършил 17 години, през 2010 г. младият халф получава шанс да играе в първия отбор на Литекс. Окончателно се налага като титуляр в състава от младоци, воден от Христо Стоичков. Избран за най-прогресиращ млад футболист на България за 2013 г., само пет месеца след това е закупен от Спортинг (Лисабон). Според португалската преса, за този трансфер са платени 2,4 милиона евро. Славчев обаче не успя да се наложи и бе отдаван под наем последователно в Болтън, Апоел Лимасол и Легия Гданск. Това лято се говори за негов трансфер в ЦСКА-София, но халфът все още е в Спортинг.
В началото на 2001 г. нападателят на ЦСКА Димитър Бербатов преминава в Байер (Леверкузен). Трансферът се осъществява в германски марки, тъй като Берлин все още не е приел еврото като парична единица. Първоначалният договор е за 4,5 милиона, плюс още 500 000 под условие българинът да изиграе 75 мача с екипа на „аспирините”. Така ЦСКА прибира общо 5 милиона само от тази сделка, което пресметнато по курса марка – евро прави около 2,5 милиона. Отделно впоследствие получава допълнителни процентни постъпления от препродажбите му в Тотнъм (15,7 млн евро), Манчестър Юнайтед (38,85 млн. евро) и Фулъм (5 млн. паунда).
Трансферните операции на Кирил Домусчиев за това лято стартираха още в края на юни с продажбата на аржентинеца Хосе Паломино. Защитникът отиде в италианския Аталанта. Според медиите на Апенините, неговата цена е 4 милиона евро. Тънката подробност обаче се състои в това, че сигурната сума за Лудогорец при трансфера е 2,5 милиона, а останалите ще бъдат изплащани, в случай че футболистът изиграе определен брой мачове, което е обичайна практика на пазара. Каквото и да се случи, клубът от Разград в никакъв случай няма да бъде на загуба. Аржентинецът беше взет миналото лято със свободен трансфер от френския Метц, изигра 40 мача с екипа на Лудогорец и вкара два гола.
Бившият халфбек на Литекс има изумителната способност да не спира да се движи цял мач, но и да завършва рейдовете си по крилата с точни подавания. Това бе достатъчно основание за холандския ПСВ Айндховен да го привлече в състава си през 2009 г. Обявената в медиите сума на трансфера е 3,1 милиона евро, но парите си заслужават – Манолев е избран още след първия си сезон в идеалния отбор на първенството в Холандия. Показва, че за сериозните и трудолюбиви играчи няма никакви пречки във футбола. Напусна ПСВ през 2014-а и след кратки периоди в Кубан и Динамо Москва, се озова в ЦСКА-София през лятото на 2016-а.
Точно когато навършва 20 години, обещаващият талант на ЦСКА получава шанса да играе в шотландския Селтик. Препоръчва го скаутът на клуба Йозеф Венглош, прочут словашки специалист, който следи младите играчи в Източна Европа. Трансферната сума за Стилиян, платена на ЦСКА, е на стойност 1,7 милиона британски паунда. По онзи курс това прави повече от 3 милиона евро. Българинът играе в Селтик чак до 2006 г., като за това време печели веднъж наградата за най-добър футболист на годината у нас, а още пет пъти влиза в тройката. Става и капитан на националния отбор. Продаден е впоследствие в Астън Вила за 8 милиона паунда.
По груби сметки босът на Литекс Гриша Ганчев би трябвало да е изкарал от трансфери повече от 25 милиона евро. Няма как да бъде иначе, след като само от продажбата на Георги Миланов в ЦСКА (Москва) Ганчев получава цели 3,75 милиона евро. Първоначалните параметри на сделката, записани в договора от 2013 г., са за 2,75 милиона, плюс още един, ако Миланов играе в повече от 50% от мачовете на московските „армейци”. Родният полузащитник веднага печели доверието на треньора Леонид Слуцкий, и до днес е сред основните футболисти в състава.
Трансферът на най-прочутия и титулуван български футболист Христо Стоичков от ЦСКА в Барселона започва да се пече още през лятото на 1989 г. Тогава Ицо вече е вкарал с „червения” екип общо три гола на каталунците в двата полуфинала от турнира за КНК. Няколко месеца по-късно ЦСКА е на турнир с Барселона в Палма де Майорка. Организирана е тайна среща между него и треньора Йохан Кройф, на която се договарят, че следващата година Стоичков ще бъде привлечен в Барселона. Сделката става факт в средата на 1990 г., подписана е за сумата от 4 милиона долара. Инвестицията излиза успешна – с българина Барселона печели четири пъти поред титлата в Испания и Купата на европейските шампиони.
Два пъти избиран за най-добър футболист на годината, със 70 гола зад гърба си с екипа на Левски и реализатор №1 в „А” група за предишния сезон, през 2002 г. Георги Иванов-Гонзо е продаден на френския Рен. Официално обявената сума е 4,1 милиона долара, броена от собственика и спонсор на клуба, милиардера Франсоа Пино, притежател на дялове в „Гучи” и „Ив Сен Лоран”. Този трансфер се оказва огромен провал, а българският футболист е изгонен още същия сезон. Без да вкара гол, без да научи дори една дума на френски език по думите на треньора му Вахид Халилходжич.
Левият защитник пристига в Лудогорец през 2012 г., закупен срещу едва 400 000 евро от португалския Жил Висенте. Бразилецът показва отлична скорост и издръжливост, а включванията му в атака най-често водят до голови пасове. След като триумфира три пъти като шампион на България с тима от Разград и участва в две европейски кампании в групите на Лига Европа и Шампионската лига, през лятото на 2015 г. Жуниор Кайсара бе продаден на германския Шалке 04 за сумата от 4.5 милиона евро. А трансферирането му тази година от немците в турския Башакшехир донесе на Лудогорец 15% от сделката, което се равняваше на 450 000 евро.
Продажбата на бразилеца от Лудогорец в Бордо e най-голямата у нас за всички времена. Самият Кафу беше закупен от предишния си клуб Сао Пауло за 2,2 милиона евро, което пък е рекорд за шесткратните шампиони на България. Преди това Кирил Домусчиев искаше за Кафу най-малко 10 милиона, но не се намери купувач, готов да ги плати. Затова цената беше намалена, а и бразилецът напоследък спря да вкарва голове. Джонатан Кафу изигра за Лудогорец общо 75 мача във всички турнири. В тях отбеляза 22 гола, имаше и 14 асистенции. В Шампионската лига миналия сезон Кафу се разписа срещу Базел (1:1) и Арсенал (2:3). Най-добрите му изпълнения обаче бяха преди това в квалификациите за влизане в групите, където заби два наистина изумителни гола срещу Цървена звезда.