Разследването срещу бившия шеф на Софийския градски съд Владимира Янева за незаконно разрешаване на СРС (т.нар. дело "Червеи") е изиграло дисциплинираща роля на съда и службите за сигурност.
За пръв път от 5 години насам е отчетен рязък спад на броя на лицата, подложени на наблюдение със специални разузнавателни средства, показва докладът на Националното бюро за контрол на СРС, цитиран от "Правен свят".
Исканията за подслушване и следене от МВР, ДАНС и прокуратурата са намалели, а съдилищата вече прилагат по-стриктен контрол при даването на разрешения за прилагане на СРС.
Общо 2638 души са подслушвани през 2015 г. - видимо намаление спрямо предходната година, когато под наблюдението на службите са поставени 4202 лица. "Рекордът" е поставен през 2011 г., когато по официални данни обект на СРС са били над 8000 души.
На първо място по брой разрешения за прилагане на СРС е Специализираният наказателен съд с общо 1049 броя. След него се нарежда Софийският градски съд с 837 разрешения и Окръжен съд-Пловдив с 461.
"Данните от 2015 г. позволяват извода, че съдебният контрол върху процедурите е чувствително завишен, като се извършва задълбочен анализ на предоставените материали преди постановяването на съдебния акт. Трайната тенденция за по-малко прилагани СРС се дължи не само на засиления контрол, но и на предвиденото задължение на всички, искащи прилагане на СРС да предоставят на съдията всички материали, на които се основава искането, засилен съдебен контрол, особено след като придобиха публичност редица пропуски в процедурите, проведени през 2014-2015 г.", се казва в годишния доклад на Бюрото, ръководено от Бойко Рашков.