Архимандрит Дионисий, предстоятел на храм-паметник "Св. Александър Невски", призна, че идеята за зарята по време на възвестяването на Христовото възкресение е била негова и обясни защо е взел решение за нея.
Председателят на Светия Синод е знаел за идеята за заря и гвардейски почести и я е одобрил, заяви Дионисий в ефира на бТВ. Според него практиката да има заря на Великден съществува навсякъде и нейното непризнаване е отричане на светлината. Архимандритът смята, че след 70 години на непознаване на тази традиция е време тя да се въведе отново.
Според отец Дионисий по-притеснително от зарята е било присъствието на пияни и дрогирани хора около храма.
Той обясни, че зарята е струвала 2000 лв, а разходите са били поети от негов приятел. Според него на храм "Александър Невски" досега му е липсвала финансова дисциплина.
Пред Нова телевизия той обясни, че е бил на площада и знае каква е била реакцията, когато Възкресението е било "символно обозначено най-добре чрез светлина". Според архимандрита реакциите на хората са били положителни.
"И благодатният огън не е бил познат, но го посрещаме и ще продължим, дори на някого да не му харесва", смята Дионисий.
Вчера Дионисий заяви пред "Труд", че практика да се посреща Великден със заря има и в Русия, Гърция, Сърбия и Румъния. Имало я е и в България до 1946 година.
Тогава архимандритът призна и, че лично като председател на църковното настоятелство на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", е поискал разрешение от министъра на отбраната Николай Ненчев за участието на гвардейския духов оркестър в ритуала.
Припомняме, че точно след 12 часа на 1 май, когато тази година беше отбелязан Великден, празнична заря озари небето пред храм-паметник "Св. Александър Невски", възвестявайки пристигането на Благодатния огън у нас.
млад кичозен натегач