Практически работилници „За парите и други важни неща" ще запознават учениците от гимназиите с основите при управлението на личните финанси. Проектът на фондация „Инициатива за финансова грамотност" и „NN България" беше представен в София ден преди детския празник 1 юни.
Целта на работилниците е да помогнат на тези, които скоро ще завършат средно образование, да научат най-важните понятия от основните области на личните финанси - бюджет, първи стъпки в пенсионното осигуряване, спестяване, кредити, инвестиции. Всичко това е представено в 10 теми и 25 работилници. Учебното помагало ще може да се използва от всеки учител за ученици от 9 до 12 клас. Работилниците могат да се надграждат и да се развиват, към тях да се добавят нови теми и примери.
„На мястото на скучните уроци идват игрите, съпреживяването на реални житейски ситуации, работата в екип и сърфирането из мрежата", коментираха от „Инициатива за финансова грамотност". Ръководството ще бъде разпратено до желаещите да се включат учители, а всеки, който иска, може да заяви получаването му от офисите на пенсионноосигурителното и животозастрахователно дружество „NN България".
Целта на помагалото е да провокира интереса на учители и ученици, разказа Румяна Витньова, преподавател по икономически дисциплини в СОУ „Козма Тричков" - Враца и един от авторите на проекта. Всички работилници, казуси, решения и речниците към тях са разработени от хора с практически опит - директорът на „Инициатива за финансова грамотност" Росица Вартоник, експертът по комуникации Теодора Панайотова, финансовият журналист Весела Николаева, финансовият консултант Росица Денева и учителят Петя Минчева.
„Ученето чрез опит и преживяване е най-ефективно", добави Витньова. Част от работилниците вече са изпробвани лично от нея с учениците от Враца. С помощта на игрите, в които участват всички, се засягат и теми като висшето образование, любовта, приятелството, желани пътувания.
„Вярваме, че избраният подход - развиване на практически умения чрез игри и симулации на реални житейски ситуации - е по-ефективен от обичайните уроци и ще стимулира интереса на младите хора", обясни Росица Вартоник.
Помагалото може да се ползва и от възрастните, коментира Николай Стойков, изпълнителен директор на "NN България".
Той добави, че финансовата грамотност е важна част от корпоративната политика на "NN България" и от години помагат на различни инициативи за повишаване на личната финансова култура. Сред тях е и издаването на безплатната книжка „За парите и други важни неща", превод от чешката писателка Дениса Прошкова. Скоро предстои излизането на продължението й „За да ви служат по-добре парите". И двете книги се разпространяват през офисите на "NN България".
„Финансовата грамотност е сред ключовите житейски умения в съвременния свят, защото качеството и удовлетвореността от живота във все по-голяма степен зависят от нея", каза още Стойков.
Като част от проекта с работилниците през септември ще се организира обучение на учители. Всеки, който иска да се включи, може да го направи с мейл до фондацията на адрес office@financialiteract.eu.