Работещите бедни в страната са между 600 хил. и 800 хиляди души. Става дума за онези българи, които получават доходи за своя труд, но те не са достатъчни, за да покрият издръжката им за живот.
Това разкри социалният министър Бисер Петков пред bTV.
Според КНСБ за едно семейство от двама възрастни и две деца са нужни минимум 2448 лева месечно. За последната година парите, нужни за издръжка на семейство, са се увеличили с 87 лева. Това означава, че чистата заплата на един възрастен не трябва да бъде под 1224 лв. Според данните на синдикатите обаче тя реално е по-малко.
Петков обясни, че същевременно доходите в страната нарастват. Според Националния статистически институт (НСИ) средната заплата в първото тримесечие на тази година е 1208 лева.
И макар че България е рекордьор по ръст на минималната работна заплата, възнагражденията у нас остават далеч зад другите страни в Европейския съюз, призна социалният министър.
Той посочи, че един от лостовете, с които правителството може да влияе върху доходите, е размерът на минималната заплата. Тя се е повишила от 510 на 560 лева.
Спазват се заложените нива на нарастване на заплатата и те се спазват, обясни Петков, но призна, че между социалните партньори не е било постигнато споразумение как се изчислява минималното работно възнаграждение.
Друга възможност да се влияе върху живота на живеещите в бедност е чрез "социални трансфери". Такива са например целевите помощи за отопление. Петков коментира, че в размера на новите помощи са отчетени повишението на цената на тока и индексацията на пенсиите, а дадените средства ще бъдат адекватни и няма да има изключени.