Съмнения за скрита държавна помощ на бизнесмена Георги Гергов се появиха след като Българска банка за развитие отпусна заем от 31 милиона евро на Международния пловдивски панаир и неговата дъщерна компания „Слънчев ден резиденс" между двата тура на президентските избори. Заложено е цялото предприятие, съобщава bTV.
Месеци по-късно, по време на служебното правителство, Министерство на икономиката се съгласява да стане „съдлъжник" като акционер в дружеството.
Около прехвърлянето на дялове от и към държавата, Панаирът и дъщерната му компания усвояват 62 милиона лева. Втората компания е създадена само 30-ина дни по-рано, към което се прехвърлят основни активи на Панаира.
Според устава на Пловдивския панаир, за да се заложи цялото предприятие в полза на трето лице, е необходимо Общо събрание на акционерите и съгласие на 2/3 от тях. Такова обаче не е провеждано. Министерство на икономиката аргументира закъснялото си участие с промяна в закона и покриване на стар заем. След погасяването на старите заеми обаче остават над 13 милиона лева.
Неяснота съществува и относно документите, въз основа на които е отпуснат заемът от държавната Банка за развитие. По данни на Агенцията по вписванията тогава последният заверен и одобрен отчет за приходи и разходи на Панаира е от 2012 г.
Правилата на банката не позволяват финансиране на политически партии и свързани с тях лица, а към момента на заема Георги Гергов все още е в ръководството на БСП, посочва bTV.
Ако се окаже, че става въпрос за нерегламентирана държавна помощ, може да се стигне до санкции от Европейската комисия.