България започва процедури по изграждането на 5G честоти до юни 2020 г.

България ще започне процес по предлагане на честоти за изграждане на високоскоростни 5G мрежи до юни 2020, ако правителството приеме предложение за намаляване на таксите за раздаваните честоти.

Това стана ясно от дискусия на тема "5G: Интелигентна трансформация и растеж", организирана от Комисията за регулиране на съобщенията.

До средата на следващата година регулаторът ще отвори процедури за предоставяне на честоти в обхвата между 700 MHz и 3,6 GHz, обяви председателят на КРС Иван Димитров, цитиран от БНР. Ще бъдат намалени и таксите, които ще трябва да бъдат заплащани от мобилните оператори. КРС може да намали цените между 30 и 50 на сто.

Страната обаче все още не е разпределила частите на спектъра, необходими за изграждането на новата технология, защото те се държат от Министерството на отбраната.

Промяната в цените ще бъде гласувана от МС, заяви министърът на транспорта Росен Желязков.

Възможно е сътрудничество между трите мобилни оператора - А1, Теленор и Виваком. Те ще могат да си споделят разходите при разполагането на 5G мрежите, защото цените за оборудването са 4 пъти по-високи от тези за изграждането на 3G и 4G мрежи, обяви изпълнителният директор на Виваком Атанас Добрев.

Представителите на трите телекома повдигнаха въпроса за проблемите, свързани със строителното законодателство.

Според действащата нормативна уредба 12-24 месеца са необходими за разрешения за обновяване на една базова станция.

Изграждането, реконструкцията и основният ремонт на базовите станции на мобилните оператори попадат в трета категория за строеж, съгласно Закона за устройство на територията.

За тази категория се изисква одобряване на инвестиционен проект, разрешение за строеж и въвеждане в експлоатация.

"Инвестицията в 5G няма да се отплати в краткосрочен план, но в дългосрочен това ще се случи", заяви изпълнителния директор на Теленор.

По информация на Ройтерс около 800 млн. лв ще бъде стойността на инвестициите за внедряване на 5G технологията у нас през следващите три до четири години.

Новините

Най-четените