Румен Радев: Българската писменост се е превърнала в наш щит

Българската писменост се е превърнала в наш щит, защото дълбоко в темелите на нашата държавност са вградени именно писмеността и духовността. Това каза президентът Румен Радев по време на поздравителното си слово към присъстващите на тържеството по случай 24 май в пред националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София.

Тук бе и крайната точка на шествието, в което се включиха президентът, вицепрезидентът Илияна Йотова, политици и общественици, представители на столични училища, ректорът на СУ "Св. Климент Охридски" проф. Анастас Герджиков и представители на академичната общност. Част от събитието е и генералният директор на ЮНЕСКО Одри Азуле.

Пред националната библиотека беше извършен и тържествен водосвет. На събитието президентът прочете и поздрава си към нацията.

"С вдъхновение нашите предци отредиха най-значимото място в националния ни календар за празник на словото и просветата, защото сме благословени да имаме като покровители светци. Не е случайно, че техните последователи равняваме с апостоли. В нашия български език нашият народ е откривал своето спасение от робството, от мракобесието, от отчаянието", каза президентът.

Радев напомни, че с днешната все по-напредваща глобализация всяка година угасват езици, а с тях чезнат и култури, като на българите са призвани да пазят собствения си език, "защото нашата българска кирилица не е достояние единствено на нашия български народ, а осветява едно голямо пространство и свързва милиони хора".

Езикът е нишката на нашето човечество, заяви генералният директор на ЮНЕСКО Одре Азуле и допълни, че езикът е това, посредством което съществува историята.

"Днес, когато празнуваме думите, да помним, че празнуваме и смисъла". С тези думи кметът на София Йорданка Фандъкова поздрави присъстващите. Тя отбеляза, че вече 12 века нашата азбука е нашият пазител, а четмото и писмото са нашето верую.

Пред паметника на светите братя присъстват представители на политически партии, ученици, учители, десетки родолюбиви граждани, които носят знаменца. Минути преди началото на водосвета градинката пред Националната библиотека бе огласена от звуците на химна "Върви народе възродени", или така наречения Български всеучилищен химн, чийто автор е Стоян Михайловски, а музиката на химна е написана от Панайот Пипков.

Новините

Най-четените