Екоорганизации предлагат да бъде наложена пълна забрана на употребата на найлонови торбички до 2025 г. Предложението им е внесено в Министерството на околната среда и водите.
Еколозите искат по-строги мерки за намаляване на пластмасовите торби, по-висока продуктова такса и такса върху всички произведени пластмасови торби, независимо от големината и дизайна им.
Според тях в настоящата наредба има твърде много изключения. Природозащитниците предлагат въвеждане на по-висока такса до пълното премахване на пликчетата.
По думите на еколозите след въвеждането на еко таксата през 2011 г., употребата на пластмасовите пликчета е нараснала с 30%. Съществуващото финансово облагане не е ефективно, тъй като в него не влизат торбички с дебелина 0,03 милиметра, а те са най-разпространените.
"Масово разпространените торбички не попадат в тази такса и това е проблемът, защото потреблението не спада", заяви пред БГНЕС Евгения Ташева от сдружение „За Земята".
Някои от пликчетата са напълно безплатни и ги има навсякъде - големи вериги и малки магазинчета. Заричинова смята, че има и много хора, които вече се замислят дали да ползват торбички и има намаляване, но трябват по-строги мерки и от отговорните институции, за да се изчисти природата.
Мотивите на еколозите са свързани с факта, че торбичките са основен замърсител на природата и особено на водните басейни.
„Когато найлонова торбичка попадне във воден басейн, където и да било в България, накрая тя стига и до морето. Това го виждаме при почистване на реки, плажове, както и в планините. Навсякъде е залято с пластмасови торби", посочи Данита Заричинова от екосдружението „За Земята".
Отпадъците от найлонови торбички са опасни и за здравето на животните и човека, отчитат природозащитниците.
„Най-големите вреди на найлоновите торбички е, че се разпадат на по-малки пластмаси и по този начин стават храна за птици и малки животни, които ги бъркат със своята храна. Затова има изключително много умрели птици и животни. По хранителната верига това се връща и към човека в един момент. Пластмасата като цяло има отрицателно влияние върху човека, не само торбите, но и чаши, кутии. Това се отразява и натрупва в организма", обясни Запричинова.
Еколозите дадоха за пример държави като Франция и Ирландия, които сериозно са ограничили употребата на пликчетата.
„За момента настояваме за по-силни рестрикции. Смятаме, че една пълна забрана трябва да се въведе постепенно", подчерта Заричинова.