Решението на рапъра Иван Главчев - Ванко 1, да напусне къщата на ВИП Брадър доведе до противоречие в изказванията на председателя на Съвета за електронни медии - Бетина Жотева.
Казусът с изпълнителя стигна до "Гардиън", където беше цитирана една от позициите на Жотева.
Там тя казва, че спорът около присъствието на Главчев във формата е показателен за понижаващите се стандарти на медиите в България, а не за отношението към жените в страната.
Жотева допълва, че проблемът в случая е, че цели семейства заедно с децата си гледат формата, в който е поканен известен с деянията си престъпник. Председателят на СЕМ определя участието на Ванко 1 като "много лош вкус", но не отрича, че той има човешкото право да бъде там.
В заключение казва, че се е превърнало в мода в телевизиите да се канят престъпници, защото журналистите го намират за голямо постижение.
Междувременно Бетина Жотева в качеството си на председател на СЕМ отговаря в официално писмо и на журналистката Надежда Цекулова, която е подала оплакване до регулаторния орган.
В него форматът на ВИП Брадър е определен като "психологически и социален експеримент по своята същност и в този смисъл в него е заложена провокацията към зрителя", а екипът е събрал различни представители на българското общество, "включително бивши затворници".
Според Жотева Съветът за електронни медии няма законово основание да налага санкции на телевизионния оператор в лицето на Нова ТВ и собственика Modern Time Group. Самото присъствие на Ванко 1 не може да бъде прието като неспазване на медийното законодателство.
Отговорът на СЕМ гласи още, че регулаторният орган не може да указва на доставчиците какви гости да канят в предаванията, защото програмната и редакционната политика на медиите е автономна.
От друга страна провинението и наказанието на Иван Главчев са от компетентността на други органи и в същото време не са пречка за появяването му в ефир.
Заключението на отговора на Жотева и СЕМ гласи, че мониторингът установява сблъсък на противоположни позиции и мнения в риалити предаването, а водещите и събеседниците не насърчават поведението на участниците.