Църквата поиска да участва в законодателния процес, като присъства на обсъжданията по ключови изменения по важни обществени въпроси. В този дух е писмото на патриарх Неофит до председателя на Народното събрание Цецка Цачева, с призив да възстанови сътрудничеството между двете институции.
„Не бива да се забравя, че когато е нямало българска държава и образователна система в годините на робството, единствено Църквата е съхранила образованието чрез училищата, създадени и поддържани от нея", напомня главата на Българската православна църква.
Повод за писмото е проектозакона за училищното образование, който не е изпратен за становище на Св. Синод на БПЦ . Не са поканени и негови представители на обсъждането му на първо и второ четене в заседанията на водещата постоянна Комисия по образованието и науката.
Наскоро православната църква осъди включването на въпроси за учението йога в матурата по български език и литература. Синодът е огорчен от това, че години наред образователното министерство не откликва на исканията за въвеждане на предмет "Религия" в училище, а в същото време включва въпроси за учението йога в матурата.
"Светата ни родна Православна църква всякога е проявявала загриженост и е изразявала позиция по онези обществени отношения, които намират законодателна уредба. Добра практика беше да се канят определените от Св. Синод представители при обсъждането на законопроектите на първо и второ четене в постоянните комисии, за да вземат отношения по принципите и конкретните разпоредби на законопроектите. Прави впечатление, че в последно време, тази взаимно полезна практика и за двете институции е позабравена, но искрено се надяваме, че не е изоставена", пише патриархът.
„Вярваме и се надяваме, че както и досега, ще работим във взаимно полезно сътрудничество за добруването на българския народ", допълва Неофит в писмото до Цачева.