Младите хора у нас на възраст между 14 и 29 години си представят да имат по две деца в живота си. Това показва изследване сред младите хора на "Галъп интернешънъл" по проект на Фондация „Фридрих Еберт“ за цяла Централна и Източна Европа. Изследването е проведено сред 1016 души в периода февруари – март 2018 г. и е представително за хората на възраст между 14 и 29 години.
Реално това е второ подобно проучане след 2014 г. като сега данните не показват особена промяна спрямо тогавашните резултати.
Сред младите около 12% си представят да имат едно дете, 59% искат две деца, 10% - три, а 2% искат четири или повече. На практика почти никой не посочва, че не иска деца. Останалите 17% не знаят или не отговарят.
При тийнейджърите у нас делът на онези, които още не знаят колко деца биха искали да имат в живота си, е една пета, а при тези между 20 и 29 години - около една десета.
Доходите, а с тях и образованието, населеното място и т.н. - както собствените, така и на родителите - се потвърждават като важни фактори за желания от младите хора брой деца.
Младите с по-благоприятна житейска перспектива като че ли не поставят децата толкова високо в предпочитанията си. И тук няма съществена разлика спрямо предходни години.
Явно е, че в последните няколко години – в които все по-активно се говори за демографските проблеми у нас – не е настъпила съществена промяна в представите, плановете и мечтите на хората в основната детеродна възраст.
Този тип процеси, разбира се, са много бавни и след няколко години следва да бъде направено още едно замерване, отбелязват още от "Галъп".