"Това е най-сериозният случай на корупция по горните етажи и няма аналог в новата ни история". Така заместник-главният прокурор Иван Гешев определи взимането на подкупи и документните престъпления, извършвани в Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ).
Гешев поясни, че случаят е започнал след информация от МВР и не са верни "градските легенди', че е резултат от въздействие на чужди служби или правителства.
Председателят на ДАБЧ Петър Харалампиев е обвинен не само за ръководене на престъпна група, а и за подкуп и търговия с влияние, разкри на брифинг по случая наблюдаващият прокурор по делото Ангел Кънчев.
Харалампиев беше сред задържаните при акцията в агенцията, за това, че срещу подкупи са издавани удостоверения за български произход.
Освен на председателя на ДАБЧ са повдигнати обвинения на още трима души – главния секретар на агенцията Красимир Томов, който също е обвинен в търговия с влияние, както и един български и един сръбски гражданин. Последните двама са предавали парите на председателя и главния секретар.
Останалите 16 души, които са били задържани при акцията в агенцията, но са без повдигнати обвинения, са свидетели. Ако срещу някой от тях бъдат събрани доказателства за престъпление, ще бъде повдигнато обвинение.
Разследваната престъпна дейност е започнала през юни 2017 г. Схемата е следната: лица, които искат да получат удостоверения за българско гражданство, търсят съдействие от агенцията. Става въпрос най-вече за граждани от Западните Балкани и бесарабски българи от Украйна.
Всъщност търсещите това удостоверение са с български произход, но хаосът в ДАБЧ води дотам, че издаването на подобен документ да отнеме около година. Подкупите са давани именно, за да се ускори процесът по издаване. Има данни, че хора, които са давали исканата им сума, още на същия ден са получавали удостоверения.
Хората, които нямат български произход, са плащали по-голяма сума за такова удостоверение. Същевременно граждани с реално основание да получат такъв документ, не са го получавали, защото са отказвали да платят исканите им суми.
Тарифата е била между 5 хиляди и 8 хиляди евро на човек. Парите са давани на най-ниското ниво и са разпределяни по цялата верига.
При акцията са извършени претърсвания на над 50 адреса в страната, при които са открити множество доказателства. По случая КПКОНПИ и прокуратурата са работили над 3 месеца. Гешев коментира, че според него повдигнатите обвинения ще са за малка част от действително получените подкупи.
Зам.-главният прокурор изрази и предположението, че Петър Харалампиев е отишъл в ДАБЧ, за да осъществява лоши практики, а схемата вероятно е съществувала и преди това.
Към момента няма данни за други институции в страната, които да търгуват с документи за българско гражданство.