Средната заплата за първото тримесечие на 2020 г. у нас е 1317 лв. - с 0,3% по-висока спрямо четвъртото тримесечие на 2019 г. Това показват предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ).
Според изчисленията на НСИ средната брутна месечна работна заплата за януари е била 1323 лв., за февруари - 1308 лв., а за март - 1321 лева. От НСИ отчитат и сериозен ръст от 9% в средната заплата за страната спрямо същия период на 2019 г.
Най-сериозно е увеличението във възнагражденията в секторите на "Операции с недвижими имоти" - с 12.1% и "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" - с 4.7%.
На другия полюс са сектори като "Култура, спорт и развлечения" и "Селско, горско и рибно стопанство", където заплатите са намалели със 7-8% средно.
Все още обаче няма данни за това как тези сектори са били повлияние след началото на епидемията и въведените мерки срещу нея.
Икономическите дейности с най-високо средномесечно трудово възнаграждение на наетите по трудово и служебно правоотношение през първото тримесечие на 2020 г. са: "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далеко-съобщения" - 3 236 лева; "Финансови и застрахователни дейности" - 2 120 лева; "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива" - 2 031 лева.
Най-нископлатени са били наетите в икономическите дейности: "Хотелиерство и ресторантьорство" - 737 лева; "Други дейности" - 891 лева; "Селско, горско и рибно стопанство" - 937 лева.
Реално в първите три месеца от годината все още не се усещат проблемите от коронавируса, що се отнася до размера на възнагражденията. Въпреки това обаче НСИ отчита сериозните трусове, що се отнася до заетостта.
В края на март 2020 г. в сравнение с края на март 2019 г. наетите лица по трудово и служебно правоотношение намаляват с 54 хил. души или общо с 2.3%. Най-голямо намаление на наетите се наблюдава в икономическите дейности "Хотелиерство и ресторантьорство" - с 24.9 хил. - 19,8% от целия нает персонал. Другите пострадали сфери са "Преработваща промишленост", където съкратени са около 20 600. души, и "Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети" - с 8100 души.
Въпреки това по време на кризата се отчита ръст в заетостта в някои сектори. От НСИ отчитат най-голямо увеличение на заетостта в сектора "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" - 8400 нови заети.
Междувременно от Агенцията по заетостта отчитат, че общо 28 623 лица са намерили работа по време на обявеното във връзка с пандемията от COVID-19 извънредно положение 13 март -13 май. Близо половината от лицата - над 46%, са започнали работа в сферата на преработващата промишленост. Назначените в сектора на търговията и ремонта на автомобили и мотоциклети са близо 22 на сто от регистрираните в Бюрата по труда по време на извънредното положение.
Друг интересен момент от данните на НСИ е отчетеният спад на заплатите в публичния сектор. Ако към края на 2019 г. те са били 1416 лв., а през март 2020 г. те са паданли с 5% до 1339 лв. Това означава, че ще има ново преизчисление на заплатите на депутати, министри, премиер и президент.
Заплатите на народните представители се изчисляват по формула и са в размер на три средни заплати на служителите в публичния сектор. Последното преизчисляване дойде в началото на април, когато въз основа на повишените средни възнаграждения на държавните служители, депутатите също увеличиха заплатите си.
На фона на появилата се криза с коронавируса и множеството съкратени хора обаче новината не беше приета добре и в крайна сметка народните представители приеха да не получават заплати, докато трае извънредното положение.
Ако предварителните данни на НСИ се запазят, сега народните представители ще трябва отново да смъкнат възнагражденията си въз основа на новите данни.