С предложение за законов текст търговските вериги ще бъдат задължени да отделят повече място в магазините си за български стоки.
По него в момента се правят корекции по получените становища, но позицията на големите вериги няма да намери отражение в тях. Това обяви на брифинг на Министерски съвет министърът на земеделието и храните Десислава Танева.
Идеята е всички оператори, които имат представителства в страната, да предлагат местна регионална продукция на потребителите. Също до края на годината големите хранителни магазини да осигуряват поне половината от площта си за български стоки.
Министърът коментира позицията на Сдружението за модерна търговия (СМТ), според която предвидените мерки ще забранят утвърдените бизнес модели на търговските вериги, това може да доведе до повишаване на цените, ограничаване на избора и дефицит на много стоки, както и достигане до пазара на храни с ниско качество. Според Танева "тази позиция беше пълна с манипулации" и добави, че "от доста време търсим диалог с тях, който е безплоден".
"Може пенсионер да дари пенсията си в тази криза, а не може търговски оператор с N на брой обекти, генериращ такива доходи, да направи минимално усилие дребният производител да може да продава в обекта му в провинцията", коментира още Танева. И подчерта, че "законът и регулацията са такива, каквито ги приемат съответните органи в страната. Това е минималното, което сме длъжни да направим като държавници, за да съхраним нашия народ".
61 644 души са подали заявление за търсене на работа от началото на извънредното положение досега.
Става дума за безработни лица, хора освободени от работа и такива, които са се завърнали от чужбина, както и регистрирани за за получаване на помощи. От тях 32 041 души са подали заявление за парично обезщетение за безработица, а 9830 са намерили работа. Това пък обяви на брифинга министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.
Тя припомни за хората с изтичащ ТЕЛК или НЕЛК и за тези, които имат право да ползват различни социални помощи, че сроковете са удължени до края на извънредното положение и не е нужно да ходят в съответните служби.
В момента се приемат заявления по постановлението за мярката 60/40, като до вчера те са били 873 за 12 455 работници и служители.
Приемат се и заявленията за обезщетение към Националния осигурителен институт. До момента от НОИ са отпуснали 15 404 лева за парични обезщетения, както средният размер е около 650 лева, уточни социалният министър.
Всички документи в бюрата по труда могат да бъдат подавани електронно или по пощата, а заявленията - да бъдат свалени от сайта на Агенцията по заетостта и да се изпратят попълнени.
Започнало е и раздаването на храни от първа необходимост. Над 41 000 души ще получат продукти, а за програмата "Топъл обяд" са предвидени над 5 млн. лева, обяви още министър Сачева.
На брифинга на Министерски съвет стана ясно още, че няколко държави са се съгласили българи с изтекли документи да могат да се прибират в България.
Това бе поискано от българското външно министерство като улеснение за българските граждани в чужбина, които искат да се приберат в родината. Съгласили са се Ирландия, Чехия, Великобритания и Турция. Отговорът на САЩ е бил, че служителите на летищата ще преценяват на място дали да пропускат граждани с изтекли документи. Съветът на външния министър е при това положение сънародниците ни да не рискуват да ходят до летищата, защото може да бъдат върнати.
Днес се очаква към страната ни да тръгне автобус с 24-мата българи, които бяха блокирани на два круизни кораба в Италия. Освен това ще се организира полет от Обединените арабски емирства (ОАЕ), откъдето се прибират не само български граждани. Работи се и за полет от Кипър.
Външният министър Екатерина Захариева коментира и случая с българския посланик в Хага. Таксите, които са били събирани неправомерно от консула Свилен Илиев, ще бъдат върнати на гражданите. Това не било първото му нарушение, като за това са подадени сигнали от граждани, които също ще бъдат разгледани.
По-рано Министерският съвет призна три сдружения за национално представителни организации за срок от четири години.
Това са "Българската асоциация за невромускулни заболявания", "Центъра за психологически изследвания" и "Асоциацията на родители на деца с епилепсия".
"Центърът за психологически изследвания" прави кариерно консултиране на хора с увреждания за определяне на подходящи за тях професии, специалности, области на образование и обучение, както и съдейства при назначаване на работа. Акцент в дейността на "Българската асоциация за невромускулни заболявания" е подобряването на начина на живот и социалното включване на хора с увреждания, а "Асоциацията на родители на деца с епилепсия" помага за социално приобщаване на децата, младежите и възрастните, страдащи от епилепсия и за подобряването на техните условия на живот.