Един от купищата фронтове, които президентът на САЩ Доналд Тръмп отвори с встъпването си в длъжност, е срещу науката и академичните среди в Щатите.
Престижни университети като Харвард и Колумбия са застрашени от намаление на финансирането - от тях се иска да спрат програмите си за равенство, разнообразие и приобщаване, да не позволяват антисемитски протести и да не бъдат развъдници на либерална идеология.
Без работа може да останат хиляди служители на институции като НАСА, Центровете за контрол на заболяванията, които отговарят за общественото здраве, Националната агенция за океанска и атмосферни изследвания, която се занимава с климатични проучвания, Националната метеорологична служба и Министерството на здравеопазването.
Стигна се до изявление на ръководителите на над 100 университета, колежа и научни дружества, които се обявиха срещу "безпрецедентното превишаване на правомощията на правителството и политическа намеса, които застрашават американското висше образование".
В атаката срещу академичните и научни институции отвъд Океана обаче в Европа виждат възможност и вече има отчетлива тенденция за "изтичане на мозъци", т.е. за привличане на научен капацитет към Стария континент.
••• Част от реформата на новата администрация в САЩ:
Норвегия се оказва поредната страна, която стартира схема за привличане на водещи учени от САЩ. Норвежкият съвет за изследвания - правителствена агенция, която финансира проекти за иновации и проучвания, открива именно такава програма.
Тя е финансирана със 100 млн. норвежки крони, или 8,4 млн. евро. Отворена е за специалисти от цял свят, но заради събитията в САЩ е разширена допълнително и ускорена, и с тези пари ще се финансират между 30 и 50 позиции.
Схемата позволява на норвежки научни институции да кандидатстват за помощ, с която да привличат международни изследователи.
"Това е особено уместно при ситуацията в САЩ. Академичната свобода е под натиск и се намалява финансиране", коментира решението шефът на научната агенция Мари Сундли Твейт, цитирана от телевизия NRK.
Тя пояснява, че много от уволнените в Щатите учени работят в области като климата, здравето и медицината и проучванията на Арктика. "Това са области, продължаването на работата по които е от изключителна важност за нас", допълва Твейт.
••• Норвегия знае как да инвестира обществени средства:
От правителствената агенция ще обявят предложения за финансиране следващия месец, включително в области като климат, здраве, енергия и изкуствен интелект.
Норвегия не е единствената страна, която влиза в надпреварата за мозъци от САЩ. В университета Екс Марсилия във Франция вече се подадени близо 300 молби от учени от САЩ. Бившият президент на страната Франсоа Оланд пък дори призова да бъде създаден специален статут за бягащи от Америка учени - на "научни бежанци" - и вече внесе законопроект за осигуряване на подобен вид защита.
Университетът Екс Марсилия пък стартира програма, наречена "Сигурно място за науката", с която да се финансират над 20 изследователи от САЩ за три години.
По нея са подали молби 298 души, включително от места като Университета "Джон Хопкинс", НАСА, университетите Колумбия, Йейл и Станфорд.
Президентът на френското висше училище Ерик Бертон дори написа във вестник "Либерасион", че повечето от молбите са пратени с криптирани съобщения. "И с тях дойдоха притеснителни, понякога смразяващи обяснения от американските учени за съдбата, отредена им от администрацията на Тръмп", поясни той.

Престижният институт "Пастьор" също търси хора от Америка в областта на инфекциозните заболявания.
"Ежедневно получавам запитвания от хора, които искат да се върнат - французи, европейци и дори американци, които вече не са в състояние да провеждат проучванията си или се притесняват да го правят свободно", поясни пред "Ла Трибюн" директорът на института Ясмин Белкаид.
Университетът Фрейе в Брюксел също откри позиции за постдоктурантури, предназначени за американци. В Нидерландия пък планират фонд, с който да привличат учени.
"Приемаме за наш дълг да помогнем на американските си колеги", обясни ректорът на Фрейе, обяснявайки защо университетът открива 12 места за учени, фокусирани върху американци.