Министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов, зам.-министър Бойко Пенков, експерти от МЗ и членове на Експертните съвети по епидемиология и инфекциозни болести проведоха двучасов видеоконферентен разговор във връзка с ръста в новите случаи на COVID-19 у нас.
По време на срещата са били обсъдени теми като продължителността на карантината, въвеждането на допълнителни противоепидемични мерки без рестриктивен характер, засилването на държавния здравен контрол чрез учестени проверки, критериите за дехоспитализация на пациенти с доказан коронавирус, както и кадровата обезпеченост с легла и медицински специалисти.
"По време на срещите в страната колеги от всички структури изразяват притесненията си, свързани с повишаването на заболяемостта, и настояват за по-строг контрол на ситуацията и въвеждане на маски на открито", коментира министър Ангелов.
По думите му всички структури, занимаващи се с борбата срещу пандемията, настояват за по-строг контрол на ситуацията, както и за въвеждането на задължително носене на маски и на открито. Тази идея се подкрепя и от главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, който в доклад по темата предлага въвеждане на маски или друго средство, покриващо носа и устата, на открити публични пространства.
Министърът определи тази мярка като "най-леката възможна" и заяви, че според него тя трябва да бъде въведена.
"Щом експертите категорично подкрепят такъв тип противоепидемична мярка и тя по никакъв начин не е ограничаваща за гражданите, а очакванията са вследствие на засиления контрол и при условие, че всички ние спазваме мерките, заболяемостта от COVID-19 да намалее с до 30%, ще го направим", допълни здравният министър.
На срещата е било постигнато и одобрение за идеята на правителството да се намали периодът на карантина за контактни лица - от 14 на 10 дни.
Относно правилата за дехоспитализация експертите заявиха, че критериите трябва да бъдат преосмислени в частта образни данни, с цел медиците по места да имат по-голяма гъвкавост при оценка на индивидуалното здравословно състояние на пациентите.
Според зам.-министъра на здравеопазването Бойко Пенков целта е да бъде намалено разпространението на коронавируса, без обаче да се налага използването на рестриктивни мерки, които да повлияят върху социалния живот и психическото здраве на хората.