Велик гол на Белингам спаси Англия на Евро 2024. "Трите лъва" се класираха след продължения Снимка: Getty Images

Извънземен гол на Джуд Белингам със задна ножица в 95-ата минута спаси Англия от срамно отпадане на осминафиналите на Евро 2024.

Словакия водеше с 1:0 цели 70 минути, след като откри резултата в 25-ата, но капитулира в самия край.

Впоследствие в продълженията, които бяха първи на това Европейско, големият фаворит за трофея Англия си свърши работата и се поздрави с победа с 2:1.

На четвъртфинала Англия ще срещне Швейцария, който отстрани еврошампиона отпреди три години Италия. Мачът е в събота, 6 юли в Дюселдорф.

Абсолютно всички големи звезди на Англия са длъжници на феновете с безидейното си представяне в редовното време.

Човекът, който отнесе най-много критики, пък е селекционерът Гарет Саутгейт и се видя, че абсолютно всички те бяха напълно основателни.

Все пак и с доза късмет и благодарение на предългото продължение от цели шест минути, които назначи главният съдия, Англия стигна до равенството в редовното време.

Словаците шокираха Англия в 25-ата минута. Дълга топка от защитата бе овладяна с глава в половината на "трите лъва" и стигна до Стрелец. Той изведе страхотно Шранц и последният завърши майсторски по диагонала с външната част на крака.

До края на първата част Англия не успя да организира нищо интересно, но в началото на втората част натисна сериозно. Пет минути след почивката гол на Фил Фоудън не бе зачетен заради засада, а секунди по-късно опасен удар на Хари Кейн в наказателното поле бе блокиран и мина покрай вратата.

Снимка: Getty Images

В 55-ата Джордан Пикфорд бе на крачка от това да допусне груба грешка. Англичаните загубиха топката в средата на терена и Стрелец реши да се възползва веднага, стреляйки от централния кръг. Словакът успя да прехвърли Пикфорд, но ударът му мина леко встрани.

С напредването на времето Англия стесни кръга около наказателното поле на Словакия. "Трите лъва" изсипваха все повече топки в пеналта и най-накрая тръгнаха да опитват удари отдалече.

В 78-ата минута Кейн пропусна златна възможност. Нападателят на Байерн Мюнхен засече топката с глава след центриране от фаул на Фоудън, но от седем-осем метра я прати в аут.

Секунди по-късно Англия удари греда. Деклан Райс прати истинска бомба от около 25 метра и разтресе страничния стълб на Дубравка.

В дадените шест минути продължение Англия все пак успя да изравни. След дълго хвърлен тъч Гехи отклони топката, тя стигна до Белингам, който бе оставен непокрит и със задна ножица препарира Дубравка.

"Трите лъва" си свършиха работата още в началото на продълженията. В 91-вата ново разбъркване в наказателното поле на Словакия след центриране позволи на Хари Кейн да се разпише и с глава да класира Англия за четвъртфиналите.

В края на първото продължение Пекарик бе близо до това отново да изравни резултата. Бе изпуснат на задна греда, но не успя да засече добре центрираната топка, намери я с коляно и я прати над вратата.