Българинът Владимир Койлазов получи най-престижната награда в киноиндустрията, връчвана от американската академия за филмови изкуства и науки. Тя отличи нашия сънародник за цялостен принос в категорията „Научни и инженерни технологии" за „оригиналната концепция, дизайн и прилагане на технологията V-Ray", която е използвана в продукции като „Игра на тронове" (GameofThrones), „Доктор Стрейндж" (DoctorStrange), „Дедпул" (Deadpool) и много други. Отличието му бе връчено на 11 февруари на специална церемония в Лос Анджелис.
„Бих искал да използвам възможността да благодаря на всички от екипа ни, с които през годините създадохме и усъвършенствахмеV-Ray и без чиито усилен труд нямаше да постигнем този успех", сподели Койлазов, главен технически директор и съосновател на софтуерната компания ChaosGroup. „Огромна чест е да бъдем избрани за тази награда сред толкова достойни кандидати", каза Петър Митев, изпълнителен директор и съосновател на ChaosGroup, който също присъстваше на събитието. Вижте какво написа Митев във Facebook след наградата.
За разлика от филмовите номинации за Оскар, които се връчват за постижения за изминалата година, наградата за „Научни и инженерни технологии" е демонстрация на утвърдени постижения в сферата на киното. Академията присъжда наградата на новатори, чиито „изобретения допринасят значително за качеството на кино-продукциите".
Именно софтуерната програмаV-Ray, разработена от българите в Chaos Group, е определена като усъвършенстваща 3D визуализациите в киното. Технологията помага на творци и дизайнери да създават фотореалистични изображения, неразличими от реалността, както и анимации и виртуална реалност.
Доказателство за успеха на технологията V-Ray е приложението й в над 150 игрални филма от 2002г. насам, включително „Господарка на злото" (Maleficent), „Аватар" (Avatar), „300: Възходът на една империя" (300:RiseofanEmpire) и много други.
Ето представяне на V-ray за 3ds Max: