Смелият, но наивен Челси падна в капана на Оле: 5 извода от разгрома в дербито на "Олд Трафорд"

Марсиал и Рашфорд ще носят голямата отговорност в атака за Юнайтед този сезон. В първия мач от сезона те оправдаха напълно доверието Снимка: Getty Images
Юнайтед нямаше как да започне по-добре сезона, но тепърва предстоят големите изпитания за стила на игра на Солскяер Снимка: Getty Images
Франк Лампард изведе един доста обновен състав на Челси, който започна обещаващо мача, но после се сгромоляса Снимка: Getty Images
Хари Магуайър показа силните си страни в своя дебют за Юнайтед Снимка: Getty Images
Хари Магуайър показа силните си страни в своя дебют за Юнайтед

Първото дерби за новия сезон във Висшата лига завърши с паметен резултат.

Манчестър Юнайтед разби Челси с 4:0 на "Олд Трафорд" и превърна в кошмар дебюта на легендата Франк Лампард начело на "сините". С два гола на Маркъс Рашфорд и по един на Антони Марсиал и дебютанта Даниел Джеймс, "червените дяволи" си подариха идеално начало на сезона с най-голямата победа над Челси в ерата на Висшата лига.

Домакините изиграха един от най-силните си двубои под ръководството на Оле Гунар Солскяер и разгърнаха своя мълниеносен контраатакуващ футбол.

09:59Моуриньо вбеси Лампард, който отговори подобаващо на Специалния

Колкото и да е впечатляващ обаче, резултатът е до някаква степен подвеждащ заради добрата игра на гостите в дълги периоди от мача и многото им пропуски пред направилия няколко авторитетни спасявания Давид де Хеа.

На два пъти и гредите помогнаха на Юнайтед. След по-силното начало на Челси, домакините откриха в 18-ата минута от дузпа за нарушение на Курт Зума срещу Маркъс Рашфорд.

Самият Рашфорд реализира от бялата точка за 1:0. Натискът на гостите в края на полувремето не доведе до изравняване и след почивката Юнайтед реши всичко с два бързи гола в разстояние на две минути.

Първо Марсиал засече отблизо центриране на Андреас Перейра за 2:0, а после Погба изведе с дълъг пас Рашфорд, който заби втория си гол в мача. Към края резервата Даниел Джеймс се възползва от още една контраатака и от щастлив рикошет, за да оформи крайния резултат.

Какво научихме от дербито на първия кръг във Висшата лига? Вижте по-долу в петте извода от Манчестър Юнайтед - Челси 4:0.

1. Рашфорд е играчът за големите мачове

Когато в началото на миналия месец Маркъс Рашфорд подписа нов договор с Юнайтед за 200 хил. паунда седмично, скептично настроените попитаха доколко юношата на клуба може да е водещ футболист в атаката и да бележи достатъчно голове на сезон, за да изстрелва отбора до челните позиции.

Тази кампания определено ще бъде определяща за играча, той има цялото доверие на мениджъра си и в отсъствието на Лукаку трябва да поеме основната роля в атака заедно с Марсиал. Ако не друго, дотук Рашфорд се е доказал като футболист за големите мачове - показателно е, че до момента на три пъти е вкарвал по два гола в мач от Висшата лига и случаите са били срещу Арсенал (2016), Ливърпул (2018) и Челси (вчера).

В следващите мачове обаче от него ще се очаква да вкарва редовно, и то на всякакви съперници.

2. Челси на Лампард изглеждаше смело, но ужасно наивно

В първия официален мач при Лампард, Челси показа смесица между смелост, потенциал в атака и наивни тактически грешки, които станаха причина за донякъде несправедливия краен резултат.

"Сините" започнаха агресивно на "Олд Трафорд", пресираха и бяха по-настъпателният тим на терена, а в края на първото полувреме наложиха доста сериозен натиск. Създадените положения бяха напълно достатъчни те да водят на почивката. Същевременно, отборът се разкриваше твърде много и между линиите оставаха твърде големи пространства, заради които Челси нямаше как да противодейства на бързите атаки на съперника. Всъщност Лампард игра точно така, както Оле Гунар Солскяер би си пожелал, за да може скоростното нападение на Юнайтед да демонстрира какво може.

Разбира се, в Челси бяха затруднени не само от забраната за трансфери, но и от все още незадоволителното състоявие на Антонио Рюдигер, Уилиан и Н'Голо Канте. Първите двама пропуснаха срещата, докато Канте игра само в последните 20 минути при вече решен мач, а предвид открития футбол, който Лампард опитва да наложи, наличието на такъв дефанзивен халф от най-висока класа е наложително.

3. Новите в Юнайтед дадоха заявка за нещо голямо

Доколкото въобще може да се съди по първия мач, Юнайтед похарчи добре парите си през трансферния прозорец. Трима нови дебютираха с червения екип вчера и не оставиха съмнения, че правят тима по-силен. Даниел Джеймс влезе от скамейката при 3:0 и отбеляза четвъртия гол, но по-съществени изглеждат попълненията в защита.

Най-скъпият бранител в света Хари Магуайър внесе очакваното спокойствие и класа при разиграването на топката от задна линия, беше непобедим във въздуха, а същевременно никой на терена не отчете повече изчиствания, пресечени пасове и блокирани удари. Аарън Уан-Бисака от своя страна беше на първо място по отнемания на топката (6) и показа способността си да възстановява позицията си и да уплътнява своята зона на десния бек.

Не че защитата на Юнайтед беше безупречна. На моменти определено целият тим беше надиграван от Челси, но в тези първи официални 90 минути на желаната от Солскяер защитна четворка, тя загатна за голям потенциал.

4. Курт Зума беше най-уязвимото звено в Челси

За "сините" може и да не изглеждаше голям проблем, че продадоха Давид Луис на Арсенал в последния трансферен ден, тъй като гласени за титуляри са Андреас Кристенсен и Антонио Рюдигер. Немският национал обаче още не е напълно възстановен от травма и затова се наложи вчера на "Олд Трафорд" централен защитник да бъде Курт Зума.

Французинът е показвал добро ниво с екипа на Челси, както и миналата година в Евертън, но едва ли е съвпадение, че това винаги се е случвало, когато играе от дясната страна на защитната двойка.

Вчера той игра отляво на Кристенсен, а твърде откритата тактика на отбора разкри и неговите недостатъци. Още през първото полувреме Зума почти подари гол на Юнайтед със сгрешен пас в наказателното поле, после направи доста ненужната дузпа срещу Рашфорд за 0:1, за целите 45 минути не успя да отнеме нито веднъж топката и нямаше никакъв контрол върху своята зона.

Опциите на Челси в защита не са много и скоро на "Стамфорд Бридж" могат да съжаляват за раздялата с Давид Луис и Гари Кейхил.

5. В Юнайтед не бива да се заблуждават от резултата

На "Олд Трафорд" нямаше как да мечтаят за по-прекрасно начало на сезона, но Солскяер със сигурност ще обърне внимание на футболистите за някои от грешките им в срещата. Той обаче продължава да има проблеми с цялостния потенциал на наличния състав.

Дори при това разгромно 4:0 остават под въпрос възможностите на Юнайтед да достигне челна позиция в крайното класиране. Халфовата линия е доста отслабена, заместник на Андер Ерера не беше взет, а от играчи като Андреас Перейра, Мактоминей, Фред и застаряващия Неманя Матич чудеса не могат да се очакват. Пол Погба остава твърде непостоянен, въпреки че вчера се разигра през втората част.

Под въпрос е и колко отбори ще играят толкова открито срещу Юнайтед, за да позволят на нападателите да разгръщат така свободно контраатаките си. Трудното за Солскяер тепърва предстои.