Дортмунд се върна в играта

Марко Ройс (с топката) отбеляза първия гол за Борусия от дузпа. Снимка: Getty Images
Марко Ройс (с топката) отбеляза първия гол за Борусия от дузпа.

Борусия Дортмунд изигра силен мач и спечели с 3:1 срещу Наполи в най-интересния двубой от програмата на Шампионската лига във вторник вечерта. По този начин финалистът от последното издание на надпреварата се изравни по точки с неаполитанците и всичко ще се решава в последния кръг.

Почти сигурен напред от групата на смъртта е отборът на Арсенал, който нанесе пето поредно поражение на Марсилия в Лигата след 2:0 на "Емиратс". Лондончани, които са с 12 точки, в последния кръг гостуват на Наполи. Точен за "артилеристите" беше Джак Уилшър на два пъти, а Месут Йозил пропусна дузпа.

Срещата Дортмунд - Наполи предложи много емоции. Марко Ройс изведе Борусия напред в 10-та минута от дузпа, а Якуб Блашчиковски бе точен за 2:0 в 60-та, само секунди след като Гонсало Игуаин бе пропуснал невероятен шанс за гостите.

Все пак Лоренцо Инсинье в 71-та минута намали на 1:2, но 7 по-късно Пиер-Емерик Обамеянг направи резултата 3:1, а до края нов гол не падна. Успехът с два гола е ценен и с това, че Борусия загуби първия мач с 1:2 на "Сан Паоло" и това дава предимство на вестфаленци в преките двубои при евентуално равенство в точките.

Неочакван развой предложиха срещите в група "Н", където Барселона си тръгна със загуба с 1:2 от визитата си на Аякс, а Милан взе живителна глътка въздух с класическо 3:0 като гост на костеливия орех Селтик.

"Росонерите" не бяха печелили в официален мач близо месец и половина, но осигуриха още малко време на поставения на мушката Масимилиано Алегри. Кака и двамата грешници от двубоя с Дженоа в Калчото преди няколко дни - Сапата и Балотели, бяха голмайсторите за италианския гранд.

Барселона пък се представи много неубедително в Амстердам, въпреки че игра почти цяло второ полувреме с човек повече. Попаденията за "бяло-червените" вкараха Сереро (19) и Хоесен (42). За "лос кулес" точен от дузпа беше Чави Ернандес (49).

Аякс запази шансове за класиране напред, докато Барса постави под въпрос първото си място в групата. Все пак в последния кръг каталунците приемат Селтик, а Милан е домакин на Аякс. Барселона е с 10 точки, Милан има 8, а Аякс е със 7 пункта. С 3 точки дотук Селтик е извън борбата и за място в Лига Европа.

В група "Е" също е заплетено.

Челси загуби гостуването си на Базел с 0:1, но лондончани са единият от отборите, които продължават напред. Цял мач за Базел записа Иван Иванов, който се представи на ниво.  Единствения гол в срещата отбеляза Мохамед Салах в 87-та минута и в последния кръг швейцарците ще гонят поне частичен успех (равенство) като гости на Шалке, за да продължат напред.

"Кралскосините" завършиха 0:0 при визитата си на Стяуа, а класирането изглежда така - Челси 9 точки, Базел 8, Шалке 7, Стяуа 3.

Порто стигна само до 1:1 при домакинството си на Аустрия (Виена). Роман Киенаст изведе австрийците напред още в 11-та минута, но в 48-та колумбийският нападател Джаксън Мартинес изравни за "драконите".

Порто обаче продължава да заема трето място в класирането на Група "G". Порто е с 5 точки, една по-малко от втория Зенит. Атлетико Мадрид вече си осигури първото място в групата, а Аустрия (Виена) няма шанс да продължи напред със своите 2 точки.

В първия мач за вечерта, който се изигра близо 3 часа преди другите, Зенит и Атлетико също завършиха 1:1.

Адриан Лопес откри в 53-та минута за "дюшекчиите", а Тоби Алдервейрелд си отбеляза автогол в 74-та. В последния кръг Атлетико приема португалските "дракони", а Зенит е гост на аутсайдера Аустрия (Виена).