По всичко личи, че футболните гении се раждат в края на октомври. След като на 30-ти Диего Марадона отпразнува 54-ия си рожден ден, дойде време и за кръгъл юбилей... Марко ван Бастен на 50!
Марсел ван Бастен се появява на бял свят на 31-и октомври 1964 г. в холандския град Утрехт. Ненавършил 7 години, той започва да играе за местния ЕДО, където изключителният му талант не остава незабелязан.
Година по-късно обещаващият нападател се мести в Утрехт, където преминават и юношеските му години. Преди сезон 1981/82 е привлечен от гранда Аякс и в следващото десетилетие се превръща в един от най-великите нападатели на всички времена.
Ван Бастен дебютира за Аякс на 18 години през април 1982 г. Той влиза като резерва на мястото на друга холандска икона Йохан Кройф. Марко е всичко друго, но не и притеснен в първия си официален мач и вкарва един от головете за победата с 5:0 над НЕК.
През сезон 1982/83 Ван Бастен остава в сянката на Вим Кифт, с когото по-късно са съотборници и в състава на "лалетата", спечелил европейската титла през 1988 г. Въпреки това, той успява да отбележи 9 гола в 20 мача за амстердамци, а след като Кифт преминава в италианския Пиза, става основният нападател и реализатор на Аякс.
Впоследствие Ван Бастен е водещ реализатор на холандското първенство в четири поредни години, което му печели признание на целия континент. През 1986 г. той е удостоен със Златна обувка след 26 попадения в 37 мача. 6 от головете му са в един мач - срещу Спарта Ротердам, а други 5 - във вратата на Хераклес. След три титли и три успеха в турнира за Купата, стрелецът се разписва победно срещу немския Локомотив Лайпциг на финала на турнира за Купата на УЕФА през 1987 г.
Покорява и Италия
След 128 гола в 133 мача за Аякс, Ван Бастен се присъединява към италианския Милан заедно със сънародника си Рууд Гулит от ПСВ Айндховен. Година по-късно към холандския тандем ще се включи и Франк Рийкард за сформирането на легендарното трио.
Но проблеми с контузии започват да мъчат Ван Бастен на Ботуша и го съпътстват почти непрекъснато в блестящата му кариера. След идването на Бастен, Милан печели първата си титла от осем години, но холандецът играе само в 11 мача заради травма в глезена.
През следващата кампания Ван Бастен вкарва 19 гола в Серия "А" и помага на "росонерите" за спечелването на КЕШ след победа над Стяуа Букурещ. Личната му колекция пък е попълнена с първата му Златнат топка за футболист №1 на Европа. Успехите продължават и през сезон 1989/90, когато става голмайстор на Калчото, а Милан защитава КЕШ-а си, побеждавайки Бенфика на финала.
Сезон 1990/91 обаче не е толкова приятен за миланистите и Марко. Сампдория печели титлата, а Ван Бастен изпада в противоречие с тогавашния треньор Ариго Саки, който по-късно е освободен.
На кормилото застава Фабио Капело и скоро връща клуба обратно на пътя на славата. Това до голяма степен се случва благодарение на Ван Бастен, който разцъфва под ръководството на новия си треньор и вкарва 25 гола по пътя към титлата, която Милан печели без загуба.
Пише история
Нападателят гравира името си в историята на Шампионската лига като първият футболист с четири гола в един мач - прави го през ноември 1992 г. срещу шведския първенец ИФК. На вътрешната сцена нещата вървят перфектно и Милан записва 58 шампионатни срещи без загуба у дома. Междувременно, 28-годишният Марко ван Бастен е удостоен за трети път със Златната топка, което го прави едва третия играч с подобно постижение след Мишел Платини и Йохан Кройф.
За съжаление не всичко е цветя и рози. Повтарящи се проблеми с глезена и коляното принуждават Ван Бастен да отсъства от терените във все по-продължителни периоди. Накрая нападателят се подлага на няколко операции заради контузия в мач срещу Анкона.
Холандецът се завръща в игра в края на сезон 1992/93... Но завръщането е краткотрайно. Ван Бастен играе последния си мач за Милан на финала на Шампионската лига срещу Марсилия, който "росонерите" губят с 0:1. Контузиите продължават да преследват играча, осуетявайки неколкократните му опити за завръщане. Накрая той обявява края на кариерата си през 1995 г.
Така се слага край и на 10-годишната кариера на голмайстора в националния отбор. След като бива забелязан на младежкото световно първенство в Мексико през 1983 г., през септември същата година получава повиквателна за представителния отбор на "лалетата".
Най-големият успех на Ван Бастен с "оранжевите" несъмнено е европейската титла през 1988 г. в Германия, където той вкарва незабравим гол на финала срещу Съветския съюз, пронизвайки от воле и от невъзможен ъгъл вратаря на Сборная Ринат Дасаев.
Въпреки това, следващите изяви на Ван Бастен на големи първенства не успяват да докоснат подобни висоти. На световното през 1990-а холандците губят с 1:2 на осминафиналите от бъдещия шампион Германия. Две години по-късно на Евро 1992 "лалетата" отстъпват на полуфиналите на Дания, а Петер Шмайхел хваща решителната дузпа на Ван Бастен.
Треньорството
Ван Бастен прави първите си стъпки в треньорската професия в младежкия отбор на Аякс, но само една година по-късно поема Холандия. "Оранжевите" се класират за световното през 2006 г. непобедени в групата, но отпадат от Португалия на осминафиналите. Две години по-късно на Евро 2008 времето на Ван Бастен като национален селекционер започна да изтича след отпадане от Русия на четвъртфиналите.
Ван Бастен след това се върна като старши треньор на любимия си Аякс в навечерието на сезон 2008/09, но не изпълни ангажимента си за 4-годишен договор, подавайки оставка през май 2009 г., след като не успя да класира отбора за Шампионската лига.
През 2012 г. той поема Хееренвеен и се задържа два сезона. По-рано тази години застана за кратко начело на АЗ Алкмаар, но впоследствие се оттегли заради здравословни проблеми.