182 хил. продадени билета, велико шоу срещу невидим съперник и нахлули голи фенове

Клубният талисман Лок бе съществена част от шоуто.

На 19 март Локомотиве Лайпциг, който играе в четвъртия ешелон на Германия, стартира продажбата на виртуални билети. На сайта за 1 евро беше възможно да се купи билет за мача срещу "Невидимия съперник" - официалното име на противника на Локомотиве.

Основната цел бе ясна - да се съберат средства за подпомагане на клуба по време на пандемията и в същото време да се счупи брадат клубен рекорд от сезон 1986/87.

Тогава Локомотиве достигна до финала на КНК, който загуби от Аякс. 120 хил. фенове се събраха за домашния полуфинал с Бордо и видяха как тимът от ГДР печели с дузпи.

На 23 март (4 дни след старта на акцията) клубът бе продал 55 хил. билета, а на 11 април счупи рекорда срещу Бордо - 120 341. Сред "посетителите" имаше руснаци, украинци, поляци, българи... Въобще хора от почти цяла Европа, САЩ, Австралия и много други страни.

От хората, които си купиха билети във Франция, определено познавате световния и европейски шампион Кристиан Карамбьо. Бившият халф помни подвига на Локомотиве от 1987-а и реши да му помогне.

Двубоят с Невидимия съперник се проведе на 8 май и се стекоха точно 182 612 фенове. По-точно, имаше 0 - никой не потъпка правилата на карантината, а и новият стадион на клуба е с капацитет от само 11 хиляди.

Но въпреки това шоуто си струваше.

• Преди двубоя коментаторите (можеше да се гледа на английски и немски език) акцентираха на рекордната посещаемост и невероятния бум на продажбите на билети. Те обявиха съставите и и отбелязаха, че схемата на "Невидимите" е загадка.

• Началния сигнал и първия удар от центъра бяха дело на министър-президента на Саксония Михаил Кречмер.

• Играчите на Локомотиве се появяваха на терена по един-двама и отбелязваха на празна врата. Съперник имаше, но беше невидим. Водеха с 3:0 до 25-ата минута.

След головете играчите даваха флаш интервюта: обясняваха как са реализирали головете, провала на защитата на противника и невероятните комбинации в тяхното изпълнение.

• Коментаторите пък не се уморяваха да коментират полувиртуалната среща, а ето и няколко цитата:

"Локомотиве излезе начело неочаквано рано, въпреки че какво да очакваме от отбор, който води в своята дивизия и играе у дома. Страхотно начало!"

"Джамал Зиан проби в наказателното поле и стреля от фланга! Невероятен завършващ удар!"

"Гостите вече губят с 0:3 до 25-ата минута. Чудя се дали ще има промени от треньора на гостите по време на почивката?"

• Между другото, Зиан вкара втория гол, който бе съвсем скромно отпразнуван от него и на мига цитира Марио Балотели: "Не исках да празнувам. Да не би пощальонът да се радва след всяко доставено писмо."

• Какво е футболът без факли?

• И без голи запалянковци, нахлули на терена?

• В 35-ата минута халфът Саша Пфефер в подигравателен стил премина през цялата защита на гостите и докато водеше топката с крак, плонжира и я вкара във вратата с глава.

• Пътуването на талисмана на Локи до стадиона беше съществена част от шоуто. Лъвчето мина през фен магазина да си напазарува артикули и да си вземе билет, но пристигна на грешния стадион. Реши да изпие няколко бири, преди да поправи грешката си. На входа обаче попадна на строг стюард, който щателно го обискира. Гардът намери у него тиган, лъжици и още десетина безсмислени предмета.

• В края на първото и единствено полувреме капитанът Робърт Цикерт вкара пети гол от корнер, а по време на почивката противникът хвърли бялата кърпа и се предаде.

Точно тогава на трибуните пристигна Лок.

Разочарованието му беше огромно, но се зарече да прегледа записа в интернет.