От Париж до Париж - европейското става на 56 години

Евро 2016 започва след по-малко от месец.

1960 г. - СССР печели в Париж и става първият европейски шампион. Виктор Понеделник вкарва гола на триумфа в продълженията.

1964 г. - Испания печели титлата с водещата роля на Луис Суарес Мирамонтес, лидерът на тима.

1980 г. - Пореден триумф на Бундестима, рекордьор по титли на континента.

1988 - Незабравимият гол на Ван Бастен. Холандецът стреля от въздуха, от почти нулев ъгъл. Нямаше никакъв шанс... Такъв гол се вижда веднъж в живота, а когато той реши финал на европейското - това е мит. Шедьовърът дойде срещу СССР на финала - това бе турнирът на Марко.

1984 г. - Мишел Платини сам донесе титлата на домакините с 9 гола в пет мача.

2012 г. - Испания е актуалният първенец на континента, след като в Киев разгроми на финала Италия с 4:0.

2008 г. - Испания не бе минавала четвъртфинал на голямо първенство от 1984-а. И сега не се очакваше повече, особено след шокиращото решение на Луис Арагонес да извади от състава Раул, звездата на тима. Титлата дойде срещу Германия на финала с победен гол на Фернандо Торес (на снимката) за 1:0.

1992 г. - Дания стана първият сензационен победител, а на финала удари Германия с 2:0.

2004 г. - Боговете сигурно са полудели. Гърция, сочен за най-слабият отбор на първенството преди старта му, би в мача на откриването домакина Португалия в Лисабон - 1:0. После на четвъртфинал би шампиона Франция с 1:0, на полуфинал би фаворита Чехия с 1:0, а на финал пак би домакина Португалия... с 1:0. Общото между мачовете? Бяха като огледални! Един удар, гол, нечовешка защита и огромен дух.

2004 г. - На това европейско игра и България. За последен път изобщо на голямо първенство и до днес. Мартин Петров вкара единствения гол за нас от дузпа срещу Италия, загубихме три пъти - 0:5 от Швеция, 0:2 от Дания и 1:2 от "скуадрата". Снимка: AFP