Какво направи толкова полузащитникът на Арсенал Матийо Фламини, че материалите за него в английските таблоиди са повече от тези за Уейн Рууни, който даде четири асистенции за Юнайтед при гостуването на Леверкузен?
Да, французинът започна като титуляр срещу Марсилия и игра цял мач, но героят на "Емиратс" във вторник вечерта бе друг - Джак Уилшър, който вкара и двата гола за "артилеристите". Представянето на Фламини бе обичайното - много борба и характер, но нищо повече...
Характер ли споменахме?
Полузащитникът на Арсенал отново си позволи да пренебрегне близо вековната традиция в съблекалнята на "топчиите" капитанът да решава дали отборът да излезе с къс или дълъг ръкав.
По-рано през месеца, когато Фламини се появи на "Олд Трафорд" с голи ръце, коментаторите на Острова търкаха невярващо очи и си мислеха, че има някаква грешка, но срещу Марсилия французинът отново се "подкъси" и историята му презвизвика безконечени дискусии.
"Ех, какви са им проблемите в добрата стара Англия", биха си помислили мнозина, но до голяма степен тя е толкова стара и добра, защото уважава традициите си и ги пази.
Разбира се, че изключенията са неизбежни, но формулата е проста - има ли правила, трябва да се спазват.
Но Фламини явно не мисли, че дължината на ръкава е от особено значение и след немската команда "Дълъг ръкав!" от страна на капитана Пер Мертезакер, заигра ножицата...
С уговорката, че наистина не е направил кой знае какво престъпление, редица бивши звезди на Арсенал разкритикуваха Фламини и го призоваха да почита традициите.
Бившият капитан на лондончани Мартин Киуон, който има 13 сезона зад гърба си с фланелката на "артилеристите" посвети няколко колонки на случая в "Дейли мейл".
"Арсенал винаги е бил клуб с дълбоки традиционни корени. От мрамора на "Хайбъри" до класическия червено-бял екип на терена, всичко е въпрос на наследство, с което всички много се гордеят. Ето защо решението на Фламини предизвика такава буря.
Традицията в Арсенал винаги е била капитанът да взема решение за дължината на ръкава. Домакинът може да има мнение, но тежката дума принадлежи на капитана. Играчите трябва да приемат решението му и да покажат, че отборът е задружен.
Естествено, че това не е най-важното нещо на света, но е частица от традициите, които те карат да си горд да играеш за Арсенал. Това се ценности, които трябва да се почитат.
По това време на годината обаче винаги е имало дискусии. По мое време капитан беше Тони Адамс и обичаше да излизаме с къси ръкави дори и през зимните месеци. Когато беше много студено, често съм му предлагал да сме с дълги, но той никога не приемаше. На Фламини би му харесало.
След като аз поех лентата, през зимата играехме с дълги ръкави. Неминуемо, имаше случаи, в които някой да поиска промяна, но отговорът винаги е бил "не". Фламини не е първият и няма да е последният, който оспорва решението на капитана, но преди всичко трябва да го ценим като футболист и личност.
Той е смелото сърце на Арсенал в центъра и ми харесва, че има характер. Въпреки че да вземе ножиците, бе малко прекалено... Може би най-лесното решение на проблема е Фламини да стане капитан.
Тогава всички ще са по къс ръкав, независимо че навън е страшен студ. Плюс това няма да има нужда никой да упражнява шев и кройка в съблекалнята в последните минути преди началото на мача...", обърна го на майтап Киуон.