Хърватия мачка и докосва Световното, подарена дузпа даде предимство на Швейцария

Звездите в състава на хърватите бяха на висота и извоюваха важната победа Снимка: Getty Images
Звездите в състава на хърватите бяха на висота и извоюваха важната победа

Хърватия отнесе с 4:1 Гърция като домакин в първи плейоф за Мондиал 2018 в Русия.

Хърватите нямаха кой знае какви проблеми да преодолеят гръцкия бетон и преди реванша класирането им за Световното първенство изглежда сигурно.

Още в 12-ата минута вратарят на гърците Карнезис не успя да овладее добре една топка, Калинич му я отне и той подкоси нападателя в наказателното поле - дузпа за домакините.

Лука Модрич вкара от бялата точка и зарадва 30-те хиляди на "Максимир". В 19-ата минута Никола Калинич направи 2:0 отблизо след пас на Стринич.

В 30-ата минута Гърция за малко се върна в мача, след като Сократис Папастатопулос беше точен с глава след корнер, но само три минути по-късно Иван Перишич засече подаване на Вършалко и прекърши "елините" за 3:1 още на полувремето.

Малко след началото на втората част Андрей Крамарич направи 4:1 и съвсем успокои хърватите преди реванша.

В другия бараж, изиграл се тази вечер, Северна Ирландия загуби с 0:1 от Швейцария в Белфаст и ще има много тежка задача в ответния сблъсък.

Швейцарците изпуснаха по-чистите положения в равностойния мач, но голът им дойде от твърде пресилена дузпа.

В 58-ата минута реферът отсъди наказателния удар за игра с ръка на Кори Евънс, макар че той опита да прибере ръката си при удара на Шакири от метър разстояние. А топката даже уцели Евънс някъде в областта на рамото.

Рикардо Родригес беше точен от бялата точка и донесе успеха на Швейцария.

Северна Ирландия така и не отправи точен удар и нямаше реални възможности да изравни. Така швейцарците ще излязат като фаворити на "Санкт Якоб Парк" след три дни.