Най-епичният финал в историята в снимки

Барселона спечели най-великия финал за Суперкупата на УЕФА, ако не и като цяло в европейските клубни турнири. Изживейте отново тръпката от епичната победа с 5:4 на каталунците с галерията...
Евер Банега откри резултата още в третата минута, като така отбеляза най-бързия гол във финали за Суперкупата на УЕФА.
Само четири по-късно обаче Лионел Меси изравни
Още осем по-късно аржентинецът изведе каталунците напред в резултата. С двата си гола Лионел Меси се изравни с Кристиано Роналдо на върха в голмайсторската листа на реализаторите в европейски клубни турнири. Двамата вече имат по 80 гола.
Рафиня отбеляза за 3:1 точно преди почивката
В началото на втората част Суарес направи 4:1. Беше време за Севиля...
Хосе Антонио Рейес и 2:4
Новото попълнение Евгений Коноплянка намали изоставането на само гол
Дузпа, Кевин Гамейро и гол. Севиля се превърна в отбора, отбелязал най-много голове, но все пак загубил. Андалусийците станаха и първият тим, върнал се в мача след изоставане от три гола.
Получилият контузия Андрес Иниеста не вярваше на очите си, когато двубоят влизаше в продължения
Но тогава дойде 115-ата минута. Удар от фаул на Меси, блокиран от стената, повторен удар, спасен от Бето, който обаче беше безпомощен при добавката. Барселона изравни Милан по спечелени Суперкупи – по пет.
Каталунците имат цели девет мача в тази надпревара – с два повече от всеки друг отбор. Лионел Меси увеличи и колекцията си от Суперкупи на три. Даниел Алвеш пък се изравни с легендата Паоло Малдини, като вече има четири трофея от тази надпревара. Освен това, бразилецът се изравни с Малдини и по участия на тези финали – и двамата имат по пет.
Това бе третият случай, в който два испански отбора спорят за Суперкупата – Севиля е участвал и в трите, а през 2006-а андалусийците победиха точно Барселона.
Луис Енрике се превърна в четвъртия човек, печелил Суперкупата на УЕФА и като играч, и като треньор. Останалите трима са Хосеп Гуардиола, Карло Анчелоти и Диего Симеоне. Само Енрике обаче има гол – през 1997-а.
Кадри от преди мача: Суперкупата на дневна светлина
Този малък фен на Барса няма и идея, че е на път да стане свидетел на нещо специално
Каталунците се радваха и на красива подкрепа от трибуните
Традиционните шалове
Атмосферата около стадиона преди мача
Стадион „Борис Пиачадзе”, препълнен до краен предел. Това бе първият финал за Суперкупата, който се игра в Грузия.
Домакините предложиха колоритна програма преди началото на сблъсъка
Жени и мъже в традиционни костюми танцуваха по терена преди по него да затанцуват и двата отбора
Последен поглед към съблекалните: Севиля
Последен поглед към съблекалните: Барселона
Андрес Иниеста, вече с капитанската лента, поставя трофея от Шампионската лига на излизане от тунела. Мачът започва!

Забравете Манчестър Юнайтед срещу Байерн Мюнхен през 1999 година, забравете Истанбул 2005! Забравете мачовете, които сте гледали досега! Мислите, че прекаляваме?

Във вторник вечер и първите минути на сряда сутрин станахме свидетели на нещо епично, на нещо велико, на нещо незабравимо.

Барселона победи Севиля с 5:4 след продължения и триумфира със Суперкупата на УЕФА за пети път в историята си.

Дори за момент може да забравите, че това бе най-резултатния финал за тази купа. Рекордьор досега беше мачът между Ювентус и ПСЖ през 1997 година, когато „бианконерите” победиха със смазващото 6:1.

Връщането в двубоя на Севиля от изоставане с 1:4 беше изключително. Възпитаниците на Унай Емери не се отказаха нито за миг и заслужено стигнаха до продължения.

Да, не успяха да се преборят с Барселона, но андалусийците показаха, че могат да победят всеки един отбор в единствен сблъсък.

Лионел Меси… Аржентинецът отново бе в Космоса с отиграванията си.

Не блестеше през целите 90 минути, но две магически негови докосвания от преки свободни удари бяха достатъчни, за да обърнат развоя на мача още в неговото начало.

Освен това, Бълхата бе в основата и на победното попадение, като точно той стреля към вратата на Бето и го принуди да спасява преди Педро да донесе победата за каталунците.

Финалът бе епичен за това, че счупи и много рекорди. Вижте изключителното шоу между Барселона и Севиля в цифри и факти в галерията.