Кои са най-надценените футболисти във Висшата лига? Струват милиони, но не могат да оправдаят парите, платени за тях, както и заплатите, които получават. Да видим този неприятен списък...
20. Джон Тери, Челси
Тери е лидерът на Челси, но не е играчът, който беше преди няколко сезона. Контузиите му се отразиха зле и той рядко е в добра физическа форма. На терена е бавен и винаги трябва някой да го подсигурява. Премина върха на възможностите си и сега слиза надолу.
19. Димитър Бербатов, Манчестър Юнайтед
Трудно е да поставиш в тази класация голмайсторът на сезона във Висшата лига, но при Бербатов има интересна аномалия. 20 гола в 32 мача е фантастично постижение, но 11 от тези попадения са в три срещи - така че е разбираемо защо сър Алекс Фъргюсън предпочита Ернандес пред българина.
18. Дирк Кайт, Ливърпул
Кайт може много неща във футбола, но не и да играе по крилото. Сега нападението на Ливърпул се води от Анди Керъл и тимът има нужда от крила, които да подават топката пред вратата - Кайт не се вписва в тази роля.
17. Беноа Асу-Екото, Тотнъм
Феновете на Тотнъм го харесват, но истината е, че Беноа не е нещо особено. Част от запалянковците твърдят, че той е най-добрият бек на тима за последните 20 години, но това означава, че просто другите са били много слаби. Беноа обича да се впуска в атака, а точно тогава Тотнъм пуска много голове, тъй като той не си е на мястото.
16. Кенуини Джоунс, Стоук Сити
Предполагаше се, че Ливърпул и Тотнъм са готови да платят големи пари за него, но накрая се озова в Стоук. Играе прилично във въздуха, но за футболист с неговия ръст и бързина, трябва да печели по-често голове. 9 попадения в 33 мача е добро постижение за полузащитник, но не и за чист нападател.
15. Джолиън Лескът, Манчестър Сити
Босът на Евертън Дейвид Мойс сигурно е доволен, че успя да продаде Лескът за 24 милиона лири. Той просто не е достатъчно добър, за да играе в един от най-силните клубове в Англия. Поредица контузии отнеха доста от скоростта и нападателите лесно се справят с него.
14. Един Джеко, Манчестър Сити
Все още е рано да се прави оценка, но досега Джеко изглежда като 27 милиона лири, хвърлени на вятъра. Постигна много с Волфсбург в Германия. В Англия обаче искрата в играта му угасна и той на всяка цена трябва да започне силно новия сезон. Иначе е обречен.
13. Питър Крауч, Тотнъм
Нападателят на Тотнъм изкара ужасяващ сезон. 4 гола в 34 мача и Питър няма защо да се чуди защо Фабио Капело не го вика в националния отбор. Крауч е талантлив футболист, но не притиска достатъчно сериозно защитата, както би могъл.
12. Бранислав Иванович, Челси
Все още не е ясно на какъв точно пост може да играе Иванович. А и липсата му на особени умения, които да демонстрира в атака, също не помага.
11. Аарън Ленън, Тотнъм
Много бърз, но не може да предложи още кой знае какво. През миналия сезон беше сполетян от поредица контузии, а и завършващият му удар все още не е достатъчно добър.
10. Джон Оби-Микел, Челси
Това е отговорът на Челси на Денилсон. Така и не се почувства добре в полузащитата на Челси и най-вероятно това никога няма да се случи. Не тича особено бързо, рита твърде много противниковите играчи, а когато получи топката не е достатъчно добър, за да организира бърза атака.
9. Гарет Бейл, Тотнъм
След два отлични мача в Шампионската лига Бейл стана твърде голяма звезда. В Англия Гарет не е направил нещо особено, дори 34-годишният Фил Невил нямаше проблеми с него на терена. Една голова асистенция за 4 мача е слабо постижение за крило, особено когато го сравним с най-резултатния по този показател - Нани, който има 14. Дори Аршавин е записал 11 голови паса.
8. Джеймс Милнър, Манчестър Сити
Милнър се труди упорито на терена и това винаги дава резултати, но и той не е достатъчно бърз, за да играе по крилото. Той се чувства най-добре в средата на терена, но Сити разполага с твърде много играчи за тази позиция. Сити го купи за 26 милиона долара, но сега кариерата му е в спад.
7. Майкъл Карик, Манчестър Юнайтед
Феновете на Юнайтед все още се чудят как така сър Алекс купи Карик. Той излезе виновен за двата загубени финала в Шампионската лига и въпреки това клубът му предложи нов 5-годишен договор. Нито е достатъчно бърз, нито се играе толкова добре, че да е основен дефанзивен полузащитник.
6. Тио Уолкът, Арсенал
Той все още е на 21 и има време да реализира огромния си потенциал. Но му още нещо освен скорост на терена. Завършващият му удар е слаб, а що се отнася до вземането на решения, Тио обикновено бърка. Твърде рядко демонстрира добра форма.
5. Гаел Клиши, Манчестър Сити
Сити направи добра сделка - 7 милиона лири за ляв бек. Той е добър, но не е страхотен. В защита Гаел се справя добре, има достатъчно скорост, но разсейва твърде лесно и твърде често. Не може да подава и е почти неизползваем в атака.
4. Джордан Хендерсън, Ливърпул
В Ливърпул поеха сериозен риск с купуването на този младок - цената му е 16 милиона лири, като може да нарасне до 20 милиона паунда. За 37 мача той има 3 гола и 4 асистенции. Джордан е едва на 21 и има време да прогресира, но определено беше надценен.
3. Стюърт Даунинг, Астън Вила
В последните няколко години той играе все по-добре, но не и ката играч, който струва 19 милиона лири - това е оценката на Вила. Няма особени умения, нито е достатъчно бърз. Изненадващо е, че Ливърпул и Арсенал го искат.
2. Еманюел Адебайор, Манчестър Сити
Един добър сезон в Арсенал не означава, че Адебайор е добър играч. Най-големият му проблем е отношението към футбола и тима, незнайно защо Еманюел смята, че всички трябва да го боготворят. Венгер не го искаше, Манчини и Моуриньо не го искат. Кой всъщност го иска?
1. Гарет Бари, Манчестър Сити
Уменията на Бари могат да бъдат илюстрирани в представянето му в мача срещу Германия на световното първенство миналата година, загубен от Англия с 2:4. Барет имаше 10 метра аванс пред Месут Йозил и германецът успя да го надбяга. Демонстрира липса на идеи в полузащитата на Сити, но въпреки това получава голяма заплата. Една от мистериите на съвременния футбол.