24 юни 1958 г., Бразилия - Франция 5:2, финал на Световното първенство в Швеция
Мондиал'58 превърна 17-годишния Едсон Арантеш де Насименто в суперзвезда. Тийнейджърът, известен с прякора си Пеле, започна първенството като резерва, но го завърши като световен шампион с два гола на финала срещу Швеция.
Тогава все още никой не подозираше, че това хлапе ще стане единственият играч с три световни титли и най-добър футболист за всички времена, но то загатна намеренията си с хеттрик в полуфинала с Франция.
Противниковият отбор също не бе никак лош и успя да се противопостави с попадения на легендарните Жюст Фонтен и Роже Пиантони, но силите им не стигнаха за повече - просто никой не можеше да спре футболната самба на бразилците!
21 юни 1986 г., Франция - Бразилия 1:1 (4:5 след дузпи), четвъртфинал на Световното първенство в Мексико
Мондиал'86 може бе истинско стълпотворение на футболни таланти - може би най-силният в историята на играта! Накрая големият печеливш бе Аржентина на великия Диего Марадона, но по нещастно стечение на обстоятелствата Бразилия и Франция се срещнаха още в четвъртфиналната фаза, а според мнозина всеки от тези два отбора заслужаваше да празнува с титлата...
Европейският шампион от 1984 г. Франция в състава си се саморазправи със световния от 1982 Италия, а след това на полуфинала за втори пореден Мондиал отпадна на полуфинал от германските ботуши и пътят към титлата на дон Диего и компания бе открит...
Първенството бе последно за великите бразилци Сократес, Зико, Фалкао и Жуниор, както и не по-малко големите французи Платини, Тигана, Жирес и Рощо. Така под палещото слънце на Гуадалахара едно от откритията на Мондиал'86 Карека откри за „Селесао", но маестро Платини изравни малко преди края на първото полувреме. Другата десетка - Зико, бе оставен на скамейката от Теле Сантана, но непрестанното скандиране на името му накара треньора да го пусне в игра. С характерния си пронизващ защитата пас Зико бе в основата на дузпа през втората част. Диригентът в играта на бразилците сам се нагърби с изпълнението на наказателния удар, но той бе спасен от вратаря на „петлите" Жоел Батс. Двата най-добри отбора на 80-те години, които така и не можаха да станат световни шампиони през това десетилетие, не излъчиха победител и в продълженията и така се стигна до изпълнението на дузпи, където Зико този път бе точен, но двама други от най-големите майстори на играта се провалиха - Сократес за Бразилия и Платини за Франция. Луис Фернандес отбеляза последния пети удар от бялата точка за „сините", но либерото на „златистите" Жулио Сезар не можа и така Франция продължи напред, но стигна само до бронзовите медали.
3 юни 1997 г., Франция - Бразилия 1:1, „Турноа дьо Франс"
Самият мач от турнира, проведен във Франция година преди Мондиал'98, не бе нещо кой знае какво, но остана завинаги в историята с може би най-добрия пряк свободен удар, изпълняван някога, с който Роберто Карлуш откри резултата. Изравнителният гол на Марк Келер е просто статистика...
12 юли 1998 г., Франция - Бразилия 3:0, финал на Световното първенство във Франция
Загадъчното заболяване на Роналдо преди финала породи много слухове и мистерия около този мач, но безспорен факт бе единствено това, че най-добрият нападател в света по онова време игра като сянка на самия себе си. Така домакините надиграха безпроблемно световните шампиони от 1994 г. и донесоха първа титла на страната си два дни преди националния празник. Предстоящата „Златна топка" Зинедин Зидан вкара два гола с глава, а галът Еманюел Пти добави още един при контраатака в края.
1 юли 2006, Франция - Бразилия 1:0, четвъртфинал на Световното първенство в Германия
Отново бразилците се сбогуваха със защитата на световната си титла в мач срещу „петлите" и отново маестро Зидан направи разликата въпреки бляскавото присъствие на Роналдиньо, Роналдо, Кака и Робиньо. Голът на Тиери Анри прати французите на полуфинал срещу Португалия, но след това на финала техният устрем бе прекършен от италианското „катеначо", подпомогнато от червения картон на Зидан, който си изпусна нервите и удари една глава на дразнителя Матераци.